40 % zaměstnanců touží po větším uznání. Co je v práci dělá spokojenými?

28. únor 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Alma Career
40 % zaměstnanců touží po větším uznání. Co je v práci dělá spokojenými?

Frustrovaných ze své práce je skoro 60 % pracujících. To je ohromné číslo, které meziročně výrazně stouplo. Co za ním je? Co je pro lidi v práci důležité? Co je štve? A co se s tím dá dělat? Protože pozor, s rostoucí nespokojeností klesá i výkon.

Poslední výzkum JobsIndex se lidí ptal, co v práci považují za podstatné. A 3 ze 4 zaměstnanců a zaměstnankyň zmiňují vztahy na pracovišti, tedy jak vycházejí se svými kolegy nebo jakou kolem sebe vnímají atmosféru. Téma je klíčové hlavně pro bílé límečky. Podobný počet lidí z řad modrých límečků pak zmiňuje pracovní podmínky včetně třeba dojíždění. Důležité pro obě skupiny zůstávají i přístup a osobnost nadřízených.

Až za těmito faktory zaměstnanci uvádějí celkovou organizaci práce (56 %), kam spadá i spravedlivé odměňování. A třeba osobní rozvoj lidé neměli ani potřebu moc zdůrazňovat.

To je to, co lidé sami říkají. Ale z dat JobsIndexu lze vyčíst také informace, co skutečně významně ovlivňuje spokojenost zaměstnanců, a tedy i jejich angažovanost a výkon. A tady jsou výsledky trochu jiné.

Co lidem v práci nejvíc vadí?

Dominuje tu pochopitelně finanční, ale i slovní ohodnocení. Nedocenění přitom pociťuje 59 % pracovníků. A toto číslo za poslední rok významně vzrostlo. Zaměstnancům často vadí, když mají méně, než se obvykle bere na stejné pozici jinde. Nebo třeba to, že jejich příjem neodpovídá úsilí, které své práci každodenně dávají. Také je tíží, jestliže se firmě daří, ale v jejich odměně se to neprojevuje. Velmi silně pak zaměstnanci vnímají, když je jim podle jejich dojmu neprávem snížena mzda.

Nejde ale zdaleka jen o finance. Často ještě důležitější je nedostatek uznání. Celých 37 % lidí trápí, že je nadřízení neumí pochválit. A 43 % mrzí, že pracují nad rámec povinností, ale nikdo to neocení.

Přečtěte si více v článku 40 % zaměstnanců touží po větším uznání. Co je v práci dělá spokojenými? na webu Alma Career.

 

Zdroj: Alma Career, https://magazin.almacareer.com