Pokud jste student/ka a potřebujete peníze na své výdaje, tak nejlepší způsob, jak je získat, je najít si práci. V rámci studia není možné vykonávat práci na hlavní pracovní poměr, proto existují i kratší úvazky, brigády.
Brigádu je možné si hledat i v průběhu školního roku, nejenom v období letních prázdnin. Hledat brigádu můžete podobně, jako kdybyste hledali klasické zaměstnání. Poptejte se v okruhu svých známých nebo si brigádu vyhledejte na různých pracovních serverech. Každý server nabízí možnost určit si kritéria vyhledávaného zaměstnání, tedy je možné tam vyfiltrovat pouze brigády, nechejte si brigády zasílat na svůj email.
V rámci studijních povinných praxí můžete také získat brigádu. Pokud jste na praxi šikovní, spousta zaměstnavatelů je vám pak schopno nabídnout brigádu i mimo školu. Často si studenty na praxi otestují a zjišťují jejich schopnosti a dovednosti. Ne vždy je snadné najít si brigádu v oboru, kterému se chcete později věnovat. Zkuste pohledat i v příbuzných oborech, nebojte se oslovit firmy, ve kterých byste po ukončení studia rádi pracovali. Mohou vám nabídnout i brigádu v jiné oblasti, než o kterou máte momentálně zájem.
Trainee programy
Vedle klasických stáží a brigád velká část firem nabízí také trainee programy, pracovní kolečko po firmě. Trainee programy jsou určené pro absolventy, kteří tak mají možnost získat kvalifikované pracovní místo. Můžete absolvovat program ve firmách v Česku i v zahraničí.
Jak program vypadá? Jedná se o adaptační program, který trvá od několika týdnů po několik měsíců, většina firem nabízí roční programy. Společnost přidělí absolventovi zkušenějšího kolegu, který ho seznámí se společností a základními procesy v ní (např. s firemní kulturou). Absolvent prochází jednotlivá oddělení, plní zadané úkoly, průběžně se vzdělává a poznává tak chod celé společnosti. Po ukončení programu probíhá zpravidla zhodnocení splněných cílů, úkolů jednotlivce. Na základě tohoto hodnocení pak může být úspěšnému absolventovi nabídnuto klasické pracovní místo.
Výhodou pro zaměstnavatele je to, že získá přehled o možných budoucích zaměstnancích, pozná jejich znalosti, dovednosti, ale také jejich osobnost. Absolventi získají pracovní zkušenosti, interpersonální dovednosti, seznámí se s reálným chodem společnosti, a také získají představu o očekáváních zaměstnavatele.
Formy brigád
Pokud vám zaměstnavatel nabídne brigádu, uzavíráte s ním dle zákoníku práce pracovně právní vztah formou dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Můžete pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Obě dvě dohody se uzavírají se zaměstnavatelem písemně a výpovědní doba je u obou dohod 15 dní, nemusí se uvádět důvod, ale podává se také písemně.
1) DPP – uzavřít ji můžete s libovolným počtem zaměstnavatelů, ale pro jednoho můžete pracovat max 300 hodin za rok. Měla by obsahovat dobu, na kterou se uzavírá, vymezení úkolu nebo činnosti a výši vaší odměny. Pokud si u jednoho zaměstnavatele vyděláte 10 000 Kč hrubého a méně, tak neodvádíte zdravotní a sociální pojištění, pouze daň z příjmu. Pokud máte výdělek více než 10 000 Kč hrubého, odvádíte spolu s daní i zdravotní a sociální pojištění.
2) DPČ – uzavřít jí můžete i s několika zaměstnavateli současně, ale jste omezeni tím, že u každého z nich můžete pracovat max 20 hod týdně, tj. polovinu klasické pracovní týdenní doby. Měla by obsahovat dobu, na kterou se uzavírá, druh práce, rozsah pracovní doby a sjednanou odměnu. Pokud si u jednoho zaměstnavatele vyděláte více než 3 000 Kč hrubého, odvádíte spolu s daní také zdravotní a sociální pojištění.
Za práci na dohody musíte dostat aspoň minimální mzdu. Pro rok 2020 je minimální mzda stanovena na 14 600 Kč, tj. nesmíte dostat míň než 87,30 Kč za hodinu. Pokud chcete zjistit, jaká bude vaše čistá mzda z brigády, můžete využít mzdové kalkulačky, které jsou volně dostupné na internetu, např. na webu www.penize.cz, www.mesec.cz.
Často se v brigádách kromě odborných znalostí rozvíjejí také měkké dovednosti, např. komunikační schopnosti, práce v týmu, flexibilita, které zaměstnavatelé od budoucích pracovníků požadují. Každá pracovní zkušenost je pro vás přínos, konkurenční výhoda před dalšími absolventy, kterou můžete mít uvedenou ve svém CV.