Datová snídaně: Lidé aktivněji hledají novou práci či přivýdělek, sílí především finanční důvody

6. prosinec 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Magazín LMC
Datová snídaně: Lidé aktivněji hledají novou práci či přivýdělek, sílí především finanční důvody

Podzimní Datová snídaně LMC se věnuje zlomu, který na pracovním trhu právě nastává. Zaměstnanci začali aktivně hledat nová místa a počty odpovědí na inzeráty se výrazně zvýšily. Firmy přitom naopak mírně tlumí nábor.

Datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský do studia přinesl plnou náruč čerstvých čísel. V jedné z nejnabitějších Datových snídaní za poslední roky tak probírá nejen strukturu zaměstnanosti a poměr zvyšující se nominální mzdy ke mzdě reálné, ale i vývoj vztahu zaměstnanců k jejich novým kolegům z Ukrajiny nebo ochotu firem investovat do průběžného vzdělávání.

Mzda nám roste, ale chudneme

Přestože průměrná nominální mzda za 2. čtvrtletí roku 2022 vzrostla o 4,4 %, reálná mzda poklesla. Na vině je samozřejmě inflace, která dosáhla dvojciferných čísel. Pokles reálných mezd je ještě výrazně horší než za finanční krize v letech 2009 a 2014. Aktuálně dosahuje 9,8 %, za své vydělané peníze si tedy koupíme o desetinu méně než před rokem.

Horší finanční situace způsobuje nespokojenost

Nižší reálná mzda má pro trh práce řadu důsledků. Snižuje se spokojenost a motivace lidí v práci. Lidé jsou ochotnější práci měnit, aktivně ji hledat, nebo o změně aspoň uvažovat. Jasně to vidíme na datech z portálů LMC, kde meziročně stoupl počet odpovědí i uchazečů téměř o 10 %. Zaměstnanci také více oceňují finanční benefity, které některým z nich pomáhají během exekucí či jiných vážných problémů.

Nejistota a méně peněz bohužel způsobují i posun ve vnímání pomoci ukrajinským uprchlíkům. Až o 6 procentních bodů více zaměstnanců se domnívá, že lidé z Ukrajiny berou českým občanům pracovní místa. Přesto je stále výrazná většina lidí jak pro pomoc uprchlíkům, tak pro jejich zaměstnávání. Tomu, aby příchozí z Ukrajiny častěji našli pracovní uplatnění vhodné pro jejich zkušenosti, brání především jazyková bariéra a problémy s uznáváním kvalifikace.

Časový rozvrh videa

  • 0:00 Zaměstnanost a mzdy
  • 11:18 Počty pozic a odpovědí na pracovních portálech
  • 14:50 Spokojenost a motivace lidí v práci, fluktuace a benefity
  • 42:20 Uprchlíci z Ukrajiny na českém pracovním trhu
  • 51:42 Osobní rozvoj zaměstnanců
  • 55:34 Investice firem do vzdělávání lidí

Spoustu dat a důležitých informací najdete ve videu a v prezentaci ke stažení.

 

Zdroj: Magazín LMC, https://magazin.lmc.eu/