DigiDay #18: Učíme (se) s AI

27. listopad 2023
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Jana Galová
DigiDay #18: Učíme (se) s AI

Máloco se v posledním roce přetřásá tak často, jako téma umělé inteligence. A máloco se tak rychle mění, vyvíjí, zlepšuje a proniká do většiny odvětví kolem nás. Žijeme v éře, kdy slova jako “umělá inteligence” nejsou pouhým technologickým žargonem, ale skutečnou silou, která mění svět kolem nás. A to včetně školství. Ale jak se dostat za povrch a pochopit tuto revoluci? Jak využít AI ve výuce? Přihlaste se 7. prosince 2023 na DigiDay ve spolupráci GUG.CZ a NPI ČR.

Chcete vědět, proč a jak zařadit AI do vašich hodin, tak aby výuka byla ještě lepší? Zajímá vás, jaké aktuální nástroje AI existují, jaké mají výhody a limity? Jak se vypořádat s novými metodikami a strategiemi, které přináší AI do vzdělávání? Jak vypadá skutečné nasazení AI v komerčním prostředí? A má to nějaká rizika, háčky či úskalí?

Program

17:00-17:10 Úvodní slovo, Pavel Hodál a Ivana Böhmová

17:10-17:30 Miloš Čermák, host večera
Miloš Čermák je český novinář, komentátor, spisovatel a stand-up komik. Mimo to vše se zabývá i Umělou Inteligencí a zajímavě o tomto trendu píše.

17:30-18:00 Vše, co chcete vědět o AI ve výuce, a báli jste se zeptat, Bohuslav Hora a Petra Boháčková
Co z nástrojů umělé inteligence můžete použít ve školní praxi a nemusíte se toho bát? Jak vám může umělá inteligence ulehčit vaše přípravy na hodiny a jak umělou inteligenci využijete v hodinách se žáky? Tak přesně to se dozvíte v příspěvku Petry a Slávka.

18:00-18:30 AI není jen bublina, ale můj denní pracovní nástroj, Jan Polzer
Umělá inteligence či generativní jazykové modely zasahují do stále většího počtu činností, programování nevyjímaje. V současnosti už existují stabilní doplňky do nejrozšířenějších vývojových nástrojů i celá samostatná vývojová prostředí, která zrychlují vývoj webů i desktopových či mobilních aplikací a skriptů. Kromě toho lze tyto moderní nástroje napojené na AI využít k vysvětlování a lepšímu pochopení existujícího kódu. Podíváme se na několik placených i bezplatných řešení v čele s GitHub Copilotem. Jan je technologický novinář, námořník, autor mnoha knih o Drupalu a programátor.

18:30-19:00 Praktická demonstrace práce s AI ve 4. třídě ZŠ, Tomáš Kováč
Tento rok jsem začal učit své žáky ze 4. třídy základy umělé inteligence, abych jim poskytl náskok v oblasti, která bude (podle mě) v blízké budoucnosti stále důležitější. Hledám nové způsoby, jak inspirovat své žáky a připravit je na budoucnost. Ukážu vám, jak začlenit AI do výuky, jak jsme s AI začínali a jak pokračujeme. Tomáš je pedagog a mentor s více než desetiletou zkušeností. Zaměřuje se na inovativní přístupy ve vzdělávání, s důrazem na rozvoj kritického myšlení, tvůrčí řešení problémů a digitální gramotnosti. Je certifikovaným lektorem Apple Professional Development (APD), který se zaměřuje na využití iPadů ve školství.

19:00-19:30 Nejste v tom sami, Pavel Hodál, Ivana Böhmová a Irena Fričová
Moderovaná debata o systému podpory využití Umělé Inteligence ve školách. Někdo AI ve škole řeší hodně a jiný vůbec. Kde by měli učitelé hledat podporu? Kam se obrátit? Kde najít zajímavé metodiky, informace, komunitu lidí zabývajích se AI ve školství? Na vše z toho máme odpovědi. A možná i vysami budete překvapení, co vše už je pro vás k dispozici.

19:30-20:00 Už jsou tady!, Jitka Rambousková
Tahle práce byla jedna velká radost! Zadání znělo jednoduše – vyzvoři animovaný film s ufony. Povinné nástroje: Umělá Inteligence, Canva a Animated Drawing. Filmeček bude mít minimálně 5 snímků, titulky a zvuk. Jaký film bychom o nich mohli vytvořit?

20:00-20:30 Programování s dětmi s pomocí AI, Pavel Kasík
Názorně si ukážeme, jak s dětmi naprogramovat tři jednoduché hry. Budeme pracovat napřed s nástrojem Scratch Jr., pak půjdeme do “velkého Scratche” a nakonec se pustíme i “pokročilého programování” a pomocí ChatGPT a Barda si zkusíme vyrobit vlastní hru. Pavel Kasík je vědecký novinář Seznam Zpráv, nadšenec, analytik, programátor a lektor. Poslední tři roky intenzivně experimentuje s neuronovými sítěmi pro tvorbu textu, obrazů a počítčového kódu. V rámci seriálu “Hrajeme si s AI” (Seznam Zprávy) ukazuje, jak kreativně objevovat možnosti AI nástrojů. Je držitelem Novinářské ceny 2022 za inovativní online žurnalistiku.

20:30-21:00 Jak nám dokáže chatGPT pomoci v matematice?, Kateřina Kašparová
Co vše umí chatGPT a co lze využít v matematice? Jak zefektivnit přípravu na výuku a jak zapojit chatGPT přímo do výuky? A máme se bát toho, že žáci budou řešit výpočty jen s chatGPT? Kateřina je matematik, běžec, člověk, který miluje myšlení a poznávání nového. Baví ji jít ve věcech do hloubky a pochopení souvislostí. K důkladnému poznání jsou však potřeba otázky. A to ji u AI baví nejvíc, možnost ptát se. Využívat tento nástroj efektivně a mít mnohem snazší poznávání a širší kreativitu.

21:00-21:05 Závěrečné slovo, Pavel Hodál a Ivana Böhmová

Registrace na DigiDay