Evropa je pozadu, varuje Sara Polak v novém podcastu o technologiích budoucnosti Future is now

29. září 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Heroine
Evropa je pozadu, varuje Sara Polak v novém podcastu o technologiích budoucnosti Future is now

Způsob, jakým v současnosti žijeme, bychom ještě před pár lety považovali za sci-fi. Ve zbytku světa pozorujeme rozvoj technologií od umělé inteligence přes sociální trendy, jako je démonizovaný systém sociálního kreditu v Číně. Jak s nastalým chaosem naložit a nezůstat pozadu?

„Jsme zakopaní v pseudoctnosti, vidíme vývoj jako sprostou věc,“ říká výzkumnice a archeoložka Sara Polak v prvním díle podcastové série Future Is Now, kterou připravuje pro magazíny Heroine a Finmag. O budoucnosti s ní diskutuje vědec Tomáš Mikolov.

Tématem povídání archeoložky umělé inteligence a AI experta je fenomén Big Tech. Neustálé obavy z nového vývoje jsou podle Mikolova a Polak jednou z největších nevýhod současné Evropy, která zaostává nejen za Silicon Valley na Západě, ale také za Čínou. Typickým příkladem je podle nich strašení sociálním kreditem, jehož prostřednictvím dnes čínská vláda propůjčuje jednotlivcům přístup k veřejným službám na základě ekonomického a sociálního chování.

„Existuje celá řada sociálních mechanismů, které byly vymyšleny v Číně a Evropa je úspěšně převzala. Můžeme jmenovat třeba papírové peníze, státní správu nebo evidenci obyvatelstva. Na to, co nám dnes pro společnost přijde nesmyslné, možná budeme za padesát nebo sto let pyšní a budeme to pokládat za vlastní vynález,“ upozorňuje Mikolov. Je podle něj nutné uvažovat nad tím, jestli je kritika Číny oprávněná, nebo vychází jen z pocitu konkurence.

Problém svobody

Hovory nad etickými aspekty technologií brzdí možnosti pokroku. Evropa tak podle obou odborníků zamrzává v diskusích, které na našem kontinentu zatím nejsou aktuální. „Na co máme mít legislativu, když žádnou faktickou umělou inteligenci nemáme? Začínáme řešením kouřové clony namísto podstatných věcí. Google a Facebook v Evropě vydělají stovky milionů, které nedaní, ale to neřešíme. Naše evropské hodnoty nám nestačí,“ podotýká Mikolov, který v roce 2018 obdržel Cenu Neuron za excelenci ve vědě. Pokud by se Evropa vydala správným směrem, mohla by se podle něj vrátit na světovou špičku, na níž byla naposledy v dobách osvícenství.

Mikolov ale zároveň připomíná důležitost anonymizace dat, která sbírají technologičtí giganti, jako je Facebook a Google. „Mít svůj otisk na internetu navěky je zvláštní, měli bychom se cítit svobodně,“ domnívá se. Svobodu a ochranu osobních údajů ale považuje za zásadní jen do té míry, dokud neomezuje například vývoj ve zdravotnictví.

Co je to sociální gamifikace? Proč je pro lidstvo přirozená? A proč domorodci v Pacifiku stavěli makety přistávacích ploch a vyráběli vysílačky z kokosů? I to se od Sary Polak a Tomáše Mikolova dozvíte. V příštích šesti epizodách podcastu se dvojice zaměří mimo jiné na problematiku decentralizace, robotizace nebo vesmíru. Pusťte si podcast Future Is Now a nahlédněte s námi do budoucnosti.

Co dalšího se v podcastu dozvíte?

  • Co je to cargo kult a proč ho dnešní Evropa připomíná?
  • Proč nejsme schopni vzdorovat velkým monopolům?
  • Skutečně jsou služby jako Google či Facebook zadarmo?
  • Co Mikolova přitáhlo ze Silicon Valley zpátky do Česka?
  • A proč je vlastně označení „umělá inteligence“ úplně špatně?

Evropa je pozadu, varuje Sara Polak v novém podcastu o technologiích budoucnosti Future is now na webu Heroine.cz

 

Zdroj: Heroine, 22. 9. 2022