Gap year: co dělat, když nevyjde výška

2. září 2020
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Galová
Gap year: co dělat, když nevyjde výška

Vzdělání je jednou z nejdůležitějších věcí lidského života, není však nutné věšet hlavu, když se na vybranou vysokou školu člověk nedostane hned napoprvé, či napodruhé, nebo klidně napotřetí. V této době plné možností se jich najde spousty i pro využití takzvaného “gap year”. Není ostuda si dát na chvíli pauzu, ba naopak to člověka může obohatit o velmi cenné zkušenosti.

Druhé kola přijímacího řízení

Jako první možnost je zkusit si proletět webové stránky různých VŠ a vybrat obor, který vypisuje ještě druhá kola přijímacího řízení. Takových je spousta a nabírají studenty ještě v červenci, srpnu a září. Někdo volí podle vysněného zaměření a někdo zkouší něco pro zábavu klidně i úplně mimo. Některé lidí to nakonec chytne a pak se nakonec ani jinam nehlásí. Výhodou je status studenta, ale pozor a hlídejte si roky a ukončení studia, abyste pak nemuseli ještě za další semestry doplácet.

Kurz celoživotního vzdělávání

Některé z vysokých škol nabízí možnost si po neúspěšných přijímačkách zaplatit jeden rok studia na škole. Někde to probíhá jako placený první ročník, který po úspěšném dokončení ukončíte a pokračujete do druhého již bez placení, někde za něj nemusíte absolvovat znovu přijímací řízení a uzná se Vám třeba část kreditů atd. Je potřeba si to konkrétně pozjišťovat na stránkách jednotlivých fakult. Výhodou je, že budete studovat to, co jste chtěli, a nevýhodou, že nebudete mít status studenta a že musíte platit, investice do vzdělání se však, jak víme, vyplácí.

Jazyková škola

Pokud Vás jazyky baví nebo víte, že byste se chtěli ještě nějaký naučit, ale později na to nebude čas, není nic lepšího, než se přihlásit do nějaké z velmi širokých nabídek jazykových kurzů. Některé dokonce dovolují nechat si po čas studia status studenta.

Kurzy

Pokud Vaše vysněná fakulta nenabízí kurz celoživotního vzdělávání nebo se Vám za něj nechce platit, existuje mnoho agentur, které vypisují kurzy, které Vás připraví na přijímačky za rok. Můžete si vybrat buď celoroční nebo půlroční a kratší dle nabídek konkrétních agentur.

Brigáda, práce, dobrovolnictví

Pracovat lze buď jako doplněk k nějakému kurzu anebo po celý rok. Pokud budete “jen” pracovat, samozřejmě Vám nezůstane status studenta, ale za to získáte spoustu zkušeností a peněz, které se můžou hodit, když byste při studiu brigádničit tolik nestíhali.

Cestování

Krásná možnost, kterou mnoho lidí ze starších generací nemělo možnost využít. Po útlumu covid krize se touhle cestou úplně nabízí vydat. Poznáte jinou kulturu, lidi, zlepšíte jazyk, budete zodpovědnější a naučí Vás to samostatnosti. A kdoví, třeba si pobyt protáhnete a v zemi zůstanete nebo se tam vrátíte po škole.

“Pokud jsi vyčerpal všechny svoje možnosti, pamatuj na to, že jsou tam ještě další.”  Thomas Alva Edison