Girlboss feminismus. Genderová nerovnost a předsudky v práci

27. říjen 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Galová
Girlboss feminismus. Genderová nerovnost a předsudky v práci

Přestože jsme za posledních několik desítek let ve společnosti udělali opravdu velký krok dopředu, v pracovním prostředí bude ještě dlouho co zlepšovat. Minimálně do doby, než budou mít ženy a muži srovnatelné příležitosti. I dnes se ženy běžně setkávají s předsudky a sexismem, navíc vydělávají podstatně méně – rozdíl v platech byl u nás v roce 2021 18,9 %, což je bezmála pětina mužského platu.

Ženy můžou mít konečně cokoliv. Kariéru, rodiny, děti, kvalitní vztah. Skrze optiku „každý svého štěstí strůjce“ burcuje girlboss feminismus ženy k tomu, aby pořádně makaly. Stačí jen se víc snažit. Pak budou odměněny řádnou power pozicí. Proč nám ale girlboss feminismus lže? A na co zapomíná?

Další informace a zajímavé souvislosti si můžete přečíst v článku Čím výše jdete, tím méně potkáte žen: nerovnost a předsudky jsou stále realitou na webu Welcometothejungle.com nebo v článku Můžete mít všechno. Ženám se to tvrdí, je to lež. Falešná emancipace nerovnosti neřeší na webu Heroine.cz.

Tipy na zajímavé podcasty k tématu:

  • Pay Gap – rozhovor Šárky Homfray s kariérovou poradkyní Lucií Václavkovou o tom, proč ženy na pracovním trhu tahají za kratší konec provazu. Gender pay gap je symbolické číslo, které vyjadřuje průměrný rozdíl ve výdělcích žen a mužů. Čím vyšší to číslo je, tím složitější postavení ženy na trhu práce mají. S jakými genderovými stereotypy se na trhu práce setkáváme,
    co si o nerovnostech myslíme,  jakými mýty se setkáváme (třeba “kdo chce, ten může”), jaký dopad mají nerovnosti na ženy, rodiny, společnost i firmy.
  • Máma job – rozhovor s Janou Tikalovou o rovnoprávnosti, inkluzi, diverzitě a rozvoji zdravého inkluzivního pracovního prostředí. Co je to diverzita a inkluze v pracovním prostředí. Proč je důležité nebát se pustit do týmu různorodost. Jak se změnil pohled zaměstnavatelů na rovnoprávnost, inkluzi a diverzitu v posledních letech Jak mohou zaměstnavatelé vytvářet, rozvíjet a podporovat inkluzivní pracovní prostředí.