Investorům se stále mimořádně vyplácíme. „Levná práce“ nás ale zároveň silně brzdí

26. červen 2023
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Magazín LMC
Investorům se stále mimořádně vyplácíme. „Levná práce“ nás ale zároveň silně brzdí

Nejdůležitějším tématem letní online Datové snídaně je vývoj mezd, celkového odměňování a hospodaření zaměstnanců v Česku. S tím souvisí i aktuální data z průzkumu spokojenosti, motivace a angažovanosti zaměstnanců LMC JobsIndex.

Ve srovnání HDP na hlavu (v paritě kupní síly) je Česká republika na úrovni zemí, jako jsou Španělsko, Japonsko či Jižní Korea, výrazně se blíží i Itálii či Francii s Velkou Británií. V hodinových nákladech na práci jsme však stále daleko za nimi – oproti například Itálii jsou hodinové náklady práce v ČR poloviční. I proto je pro zahraniční zaměstnavatele stále mimořádně výhodné zaměstnávat Čechy, Moravany a Slezany jako kvalifikovanou pracovní sílu za malé peníze.

V době, kdy je nedostatek pracovníků problémem celého západního světa, má Česká republika v rámci EU zdaleka nejnižší nevyužitý potenciál lidí v produktivním věku, a to hluboko pod 5 %. I proto je u nás v kontextu okolních zemí dlouhodobě rekordně nízká nezaměstnanost, která se aktuálně dle dat Úřadu práce ČR pohybuje na úrovni 3,5 %, dle napříč Evropou srovnatelné metodiky Eurostatu pod 3 %.

Stručně

  • Mzdy nominálně rostou, reálně klesají.
  • S jistými obtížemi se svou mzdou aktuálně vychází 55 % lidí, výrazné obtíže v hospodaření má nyní plná pětina zaměstnanců.
  • Vyšší mzda nyní také s přehledem vévodí hlavním důvodům, proč lidé mění práci. Pro většinu stávajících zaměstnanců stále platí, že pro odchod z práce by nová nabídka musela být o 20 či 30 % vyšší než jejich současné příjmy.
  • Už nyní plných 8 % ze všech zaměstnanců deklaruje, že budou nuceni v dohledné době změnit práci, aby svou finanční situaci zvládli.

Časový rozvrh videa

  • 0:00 Jak se zaměstnávání v ČR vyplácí
  • 13:00 Data z portálů
  • 18:15 JobsIndex: Spokojenost, motivace a angažovanost zaměstnanců
  • 44:20 Mzdy a hospodaření lidí
  • 1:06:30 Fluktuace a tendence k dalším změnám práce

Celý text, spoustu konkrétních dat a dalších vhledů najdete v článku Datová snídaně LMC: Investorům se stále mimořádně vyplácíme. „Levná práce“ nás ale zároveň silně brzdí, ve videu celé Online Datové snídaně a v prezentaci ke stažení.

 

Zdroj: Magazín LMC, https://magazin.lmc.eu/