Úspěšně jste prošli výběrovým řízením, máte podepsanou pracovní smlouvu a před vámi je první den v nové práci. Máte strach, nevíte, na co se máte připravit, koho tam potkáte, jak se máte chovat, jací budou kolegové a jestli zapadnete do týmu. Honí se vám v hlavě, že musíte udělat dobrý první dojem. Nebojte, nejste jediní, kdo takovou situaci zažil. Každý z vašich budoucích kolegů šel někdy poprvé do nového zaměstnání, takže ví, že je to stresující situace. Zkuste se předem nestresovat a udržet si pozitivní mysl.
Staré přísloví říká, že kdo je připraven, tak nebývá zaskočen. Zkuste se ho držet a na nástup do nové práce se připravit:
- Zjistěte si, co nejvíce informací o firmě, do které budete nastupovat. Určitě jste si informace nastudovali při přípravě na pracovní pohovor, ale není špatné, si je zopakovat. Projděte si webové stránky firmy, zjistěte si, jací jsou konkurenti, oprašte si své jazykové nebo počítačové znalosti, které v práci můžete využít.
- Snažte se udělat co nejlepší první dojem. Přijďte první den včas, raději o trochu dříve, počítejte, že se můžete zdržet na cestě.
- Vhodně se oblečte, dle pracovní pozice, kterou budete vykonávat. Třeba jste už dostali instrukce při podpisu pracovní smlouvy, jaký dress code se dodržuje, pokud ne, zvolte formálnější oblečení. Firemní kultura vám pak další dny napoví, co se ve firmě nosí.
Při představování si snažte zapamatovat jména vašich kolegů. - Ve většině firem je zvykem, že se nový pracovník první den seznámí se všemi svými kolegy, nadřízenými. Může vám být také představen zkušenější kolega, který bude vašim mentorem, koučem, patronem, který vám může při práci poradit a informovat vás o způsobu práce na novém pracovišti.
- Chovejte se přirozeně a přátelsky. Při rozhovoru se svými spolupracovníky se vyhněte kontroverzním tématům a vyhraněným názorům, etiketa velí, nebavte se o politice, náboženství a sexu.
- Usmívejte se, budete vnímán pozitivně. Úsměvem nikdy nic nezkazíte.
- Pokud něčemu nerozumíte nebo něco nevíte, nebojte se zeptat. Nikdo se na vás zlobit nebude. Je fajn si během zaškolování dělat poznámky.
- Nesnažte se vypadat, že všechno víte, znáte a umíte, nejste přece Superman a vychloubačnost vám v seznamování s novými kolegy nepomůže. Na druhou stranu ukažte bystrost a výkonnost.
- Zorganizujte si svou práci a pracovní úkoly. Zapisujte si, co vám přijde důležité.
- Nechte si ukázat, jak fungují přístroje, stroje, se kterými budete pracovat. Např. kopírka nebo kávovar.
- V pracovní době se vyhněte prohlížení internetu a sociálních sítí, nepřidávejte nové příspěvky v práci, nikdy nevíte, kdo je může vidět. Nechejte si to, až po pracovní době.
- Pokud už máte pracovní zkušenost, vyhněte se srovnání s novou prací. Neříkejte, že v minulé firmě vše fungovalo líp, že jste určitě činnosti dělali jinak…
- Pozorujte firemní kulturu, např. jak probíhá komunikace, jak se kolegové vzájemně oslovují, kdy a kam se chodí na oběd, … Často vypozorujete více informací, než z běžné komunikace s kolegy. Postupně přijmete firemní kulturu společnosti, tj. ztotožníte se se systémem hodnot, vizí, cílů společnosti, přijmeme pravidla hry na pracovišti. Pokud zjistíte, že adaptace nejste schopni, bude lepší najít si nové pracovní místo v jiné organizaci.
- Nebojte se přijmout pozvání na oběd nebo kávu od kolegů, nadřízených. Můžete se tak neformálně poznat a budete se v novém kolektivu cítit lépe.
Pravidla a příprava na váš první den v nové práci jsou fajn, ale nezapomeňte být přirození a opravdoví. A také se odměňte za první zvládnutý týden v práci, uděláte si radost a budete mít hezkou vzpomínku.