Jak zvládnout rodinný home office v období karantény

27. březen 2020
Aktuality
Autor/ka článku: Věra Stojarová
Jak zvládnout rodinný home office v období karantény

Mnoho zaměstnanců v období nařízené karantény vyměnilo kancelář ve firmě za svůj improvizovaný pracovní koutek u sebe doma. I když někteří zaměstnanci již mají s prací z domova zkušenosti, pořád je zde mnoho pracovníků, kteří se s ní setkávají poprvé. Možná i proto, že dříve na home office nechtěl jejich zaměstnavatel přistoupit nebo ho to vůbec nenapadlo. Navíc musíme zvládat práci z domů s dětmi za zády, které aktuálně zažívají domácí vzdělávání. Najet v prostředí domova na běžný pracovní režim není vůbec snadné. Obzvlášť pokud se s tím setkáváte poprvé nebo máte doma malé děti v předškolním či školním věku. Důležité je zachovat klid a pohodu a nastavit běžné denní rituály.

Je lákavé sednout k počítači ještě v pyžamu, nebo si dokonce vzít notebook do postele. Ale ve chvíli, kdy máte oblečení určené ke spánku, je mnohem těžší nastartovat mozek, protože má pocit, že je ještě noc nebo ranní lenošení. Ráno vstaňte v běžnou dobu, nasnídejte se, převlékněte a upravte. Téměř jako do práce, i když doma samozřejmě zvolte pohodlnější oblečení, v pyžamu byste však neměli zůstat celý den. Pokud nemáte přímo pracovní stůl, raději obsaďte konferenční stolek, případně si vyhraďte kus jídelního stolu. Hlavní je jasně definovat část domu, kde budete pracovat. Své dočasné pracovní místo si pokliďte a odstraňte z jeho nejbližšího okolí rušivé elementy. Zkuste zbytku rodiny vysvětlit, že vás na tomto místě nemají rušit. I když v případě, že máte malé děti, to bude asi náročné. Vyhraďte si pracovní místo pro práci a udržujte jej upravené a se všemi nutnými kancelářskými pomůckami.

Denně si pište plán úkolů, rozvrhněte si práci do určitých časových bloků

Neumyté nádobí, nevynesený koš či nevyžehlené prádlo vás budou rozptylovat, ale musíte být odolní. Home office by neměl nabízet více času na domácí práce, vaření rodinného oběda, jarní úklid a praní špinavého prádla. Po dobu, kterou si vyhradíte na práci, tyto činnosti úplně vypusťte. Denně si pište plán úkolů na další den. Postupně jednotlivé splněné úkoly odškrtávejte. Budete tak mít nejen dobrý pocit z dobře odvedené práce, ale také konkrétní výsledky práce. Předem si rozvrhněte den do určitých časových bloků, např. kdy budou děti spát, kdy se o ně bude starat partner nebo kdy bude probíhat společné vzdělávání. Jedná-li se o starší potomky, sdělte jim, v jakém čase se jim nebudete moci věnovat s tím, že se budou muset zabavit samy nebo se budou samostatně věnovat domácímu vzdělávání, které pak jen zkontrolujete.

Musí u vás doma běžet nonstop televize jako kulisa? Během své pracovní doby si tenhle zlozvyk odpusťte. Ve své běžné kanceláři také televizi pravděpodobně nemáte. Navíc se zapnutou televizí, byť v pozadí, nebudete nikdy tak výkonní jako v relativním tichu. Bude vás rozptylovat, natož pokud vás program na chvíli zaujme. V práci máte přestávku na oběd, kuchyňku třeba na druhém konci patra, ale rozhodně ne pár metrů vedle sebe. Práce z domova je zrádná v tom, že máte lednici za zády. Neustálé courání pro jídlo nebo alespoň “zobání” nejenže neprospívá vaší životosprávě, ale navíc je ukázkovým příkladem prokrastinace. Svačinu si tedy připravte dopředu, stejně jako oběd. Je fajn každý den aspoň na hodinku odejít z domu a nadýchat se čerstvého vzduchu nebo si dopřát třeba práci na zahrádce.

Nucený home office a přerušení školní výuky z důvodu karantény může mít zcela jistě i pozitivní dopady. Jsme více se svou rodinou, máme více času přemýšlet, zastavit se, relaxovat nebo si přečíst knihy, na které jsme léta neměli čas. Zažíváme nové situace, nové způsoby komunikace, méně utrácíme, více zvažujeme připravenost na budoucí podobné situace. Až to všechno skončí, budeme plni energie na nový rozjezd a budeme obohaceni o nové zkušenosti. Firmy si možná uvědomí, že zkrácené úvazky a home office nejsou nereálné, že lidé dokážou odvádět zadanou práci i z domů. Nezbývá nic jiného, než všem popřát hodně energie a pokud možno co nejvíce pozitivní myšlení.