Prvním krokem při hledání zaměstnání, je uvědomění si, co vlastně od práce očekávám. Než začnete kontaktovat známé a procházet inzertní servery, sestavte si svá kritéria pro vás vhodného pracovního místa. Seznam a pořadí daných kritérií vám vyjasní, které zaměstnání je pro vás vhodné a pokud se rozhodujete mezi více nabídkami, napomůže vám se správně rozhodnout. Tento článek vám poskytne návod, jak prakticky zmapovat hlavní oblasti, které byste při výběru práce neměli opomenout.
Jaké pracovní místo je pro vás vhodné? Obecně lze říci, že takové, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, vzdělání, schopnostem a dovednostem. Při vytipovávání konkrétní práce je ale dobré vnímat situaci v širších souvislostech a zamyslet se nad tím, co ve vaší konkrétní situaci je pro vás opravdu podstatné.
- Náplň práce – čemu se chcete ve své práci věnovat? Kolik času by měla která činnost zaujímat? Co by mělo jednoznačně převažovat? Co vás nejvíce naplňovalo v předchozích zaměstnáních? Co vás nejvíce bavilo ve škole? V čem vynikáte? Jaké schopnosti a dovednosti jsou vám vlastní? Jaké své schopnosti a dovednosti chcete ve své práci uplatňovat?
- Pozice – je pro vás důležitá konkrétní pozice? Chcete pracovat ve stejném oboru jako doposud, nebo jste otevřeni změně a učení se novému?
- Mzda – jakou máte představu o výši mzdy? Kolik potřebujete pro zajištění svých potřeb a udržení životního standardu?
- Zdraví – jaké práce můžete vykonávat s ohledem na svůj zdravotní stav.
- Místo – Jak daleko chcete do práce dojíždět? Můžete si stanovit okruh kilometrů nebo města v okolí, kam máte nejlepší spoje.
- Pracovní doba – je pro vás důležité konkrétní rozložení pracovní doby, nebo se můžete plně přizpůsobit? Od kdy do kdy můžete/chcete pracovat? Počítáte s prací na směny?
- Pracovní poměr – na dobu určitou, neurčitou? Preferujete pracovní smlouvu, nebo je vám blízká i práce na dohodu?
- Úvazek – chce pracovat klasicky 40 h v týdnu, nebo hledáte spíše zkrácený úvazek?
- Zaměstnavatel – chcete pracovat ve velké stabilní organizaci s mnoha zaměstnanci, nebo dáváte přednost malému rodinnému prostředí?
- Kolektiv – dáváte přednost samostatné práci, nebo práci v týmu? S kým se vám nejlépe pracuje?
- Nadřízený – preferujete autoritativní či spíše partnerský, kamarádský přístup?
- Atmosféra pracoviště – v jakém pracovním ovzduší se cítíte nejlépe? Co vás motivuje k dobrým výkonům?
- Pracovní prostředí – máte konkrétní požadavky na pracovní prostředí? Co by mělo splňovat?
- Proces zaučení – máte konkrétní požadavky pro zaučení na nové pracovní pozici?
- Profesní rozvoj – máte v plánu se dále vzdělávat? Chcete se zdokonalovat ve své práci? Dokončit dálkově školu? Je pro vás důležitý kariérní růst?
- Benefity – je pro vás důležité, jaké benefity zaměstnavatel nabízí?
Seznam si můžete doplnit o další, pro vás významné oblasti. U každého bodu je dobré si zapsat svá konkrétní přání. Následně doporučuji seřadit body podle důležitosti. Věci uvedené na prvních 3–5 místech žebříčku jsou pro vás nejdůležitější a je při výběru práce by měly být z větší části naplněny. Naopak u spodních míst budete pravděpodobně při domlouvání se zaměstnavatelem více svolní ke kompromisům, nebo se některého bodu můžete zcela vzdát, protože zaměstnání splňuje pro vás to důležité. Např. zásadní pro vás může být pracovní doba a místo, kam budete do práce dojíždět a pracovní náplň, ohledně mzdy a benefitů jste ochotni slevit ze svých požadavků. Nebo jste například v situaci, kdy je pro vás zcela zásadní mzda a nepotřebujete tolik, aby vás práce bavila nebo za větším výdělkem dojedete do vzdálenějšího města. Nebo rodič po rodičovské dovolené může preferovat zkrácený úvazek a pracovní dobu max. do 15.30 h a práci v místě bydliště atd.
Pokud ohledně vymezení svého vhodného pracovního místa stále tápete, můžete využít odborné konzultace s kariérním poradcem, koučem či psychologem.
Doporučuji před zahájením hledání zaměstnání a při každé jeho změně sestavit si aktuální žebříček svých kritérií. Získáte tak rychle cenný přehled vašich požadavků a potřeb, který vám usnadní komunikaci se zaměstnavatelem i další rozhodování.