Společnost LMC vytvořila anketu, ve které se zeptala osobností, kapacit oboru řízení lidských zdrojů na jejich zkušenosti s pandemií v roce 2020, která nás donutila improvizovat, vynalézat a často i přijmout změny, na které jsme se dlouho chystali. Jak se tato jejich zkušenost promítne do roku nového?
Stručně:
- Také v příštím roce bude část zaměstnanců, kterým to povaha práce umožňuje, pracovat z domova.
- Firmy se budou přizpůsobovat pracovní flexibilitě, kdy se bude pracovat online i offline. To se netýká jen zaměstnanců, ale i poskytování služeb.
- Koronavirus uspíšil digitální transformaci nejen v oblasti HR. Upskilling a reskilling zaměstnanců nabere ještě více na významu s ohledem na změněné pracovní podmínky, rychlé nástupy nových technologií a online prostředí, které je novým standardem.
- Velká část výběrového řízení probíhá virtuálně. Příští rok se do tohoto procesu ještě více zapojí gamifikace a umělá inteligence.
- Recruitment bude digitalizovanější a taky se zrychlí.
- Lze očekávat, že na nekvalifikované pozice budou přicházet zájemci o práci ze segmentu gastronomie.
- Digitální leader bude často skloňovaný požadavkový profil. Firmy budou více investovat do IT technologií a ochrany dat.
- Rok 2021 bude pro HR i pro firmy rokem promyšlených změn. Obdobím, kdy budeme hledat způsob, jak fungovat v prostředí, které už nebude nikdy stejné.
- Na komplexitě nabývá péče o zdraví a bezpečnost zaměstnanců. O pozornost si hlasitě říká otázka duševního zdraví zaměstnanců a zdravý životní styl jako součást firemní kultury, přístupu k organizaci pracovního času a také architektury pracovního prostoru.
- Lidé začali brát vážně možnosti a dosah e-learningů, webinářů a dalších online vzdělávacích nástrojů.
- Zážitek naživo nelze sebedokonalejší technologií nahradit. Do budoucna budeme chtít kombinovat online s osobní zkušeností a přímým zážitkem.
Celý text najdete v Magazínu LMC.
Zdroj: Magazín LMC, https://magazin.lmc.eu/