Úspěšně jste dokončili svou prvotní vzdělávací dráhu, v ruce držíte maturitní vysvědčení, výuční list nebo diplom z VŠ a přemýšlíte, co dál. Svou budoucnost máte před sebou, otevírají se vám různé cesty životního uplatnění.
Někteří z vás už víte přesně, co budete dělat, studovali jste VŠ s cílem stát se lékařem, získali jste výuční list v oboru, který vás zaujal a následná práce v něm vás bude naplňovat. Samozřejmě jsou i tací, kteří zatím nemají jasnou představu, co budou dělat. Nemusíte mít z toho těžkou hlavu, je to v pořádku, když momentálně hledáte svou cestu.
Možností je spousta, v dnešním rychle se měnícím světě práce je předpoklad, že i vy změníte svou profesní dráhu a začnete vykonávat profesi v oboru nebo oblasti, která vás nyní ani nenapadla. A stát se vám to může vícekrát za vaši pracovní kariéru.
Rozcestník po absolvování studia
Po ukončení školy většina z vás nemá žádné závazky (půjčky, rodina), které by vás mohly omezovat v rozhodnutí, co nyní budete dělat. Nechte si čas na zvážení vašich možností, zorientování se na trhu práce.
- Vyjeďte do zahraničí a začněte pracovat jako Au-pair. Zlepšíte si tak cizí jazyk, získáte kontakty, zjistíte, jaké je to žít v jiné zemi, osamostatníte se a můžete tak lépe poznat sami sebe. Vše se vám v budoucí práci může hodit. Většinou je znalost cizího jazyka je jeden z nutných požadavků zaměstnavatelů.
- Studovat cizí jazyky můžete nejenom v rámci jazykových škol v Česku, ale využijte i jazykové pobyty v cizích zemích. Např. studium AJ na Novém Zélandu nebo v USA.
- Pracujte jako dobrovolník. Získáte zkušenosti a praxi, díky které budete pro zaměstnavatele atraktivnější. Co to znamená být dobrovolník a co vše vám dobrovolnictví může přinést, si přečtěte v článku Dobrovolnictví – zkušenosti, které jinde nezískáš.
- Začněte pracovat. Práci si můžete najít v ČR i v zahraničí. Udělejte si seznam požadavků, které máte na pracovní místo, napište si, co vše můžete zaměstnavateli nabídnout, zorientujte se v nabídkách zaměstnání, najděte si a oslovte zaměstnavatele, u kterých by se vám líbilo pracovat. Nebojte se jim zaslat také své CV s motivačním dopisem. Nikdy nevíte, jestli nemají volné místo, případně nepřemýšlejí o přijetí nového pracovníka a zatím ještě nevyvěsili inzerát. Velmi dobře dnes při hledání zaměstnání fungují sociální sítě a známí. Zeptejte se svých přátel, jestli nevědí o volném pracovním místě. Vytvořte si profily na pracovních serverech nebo na sociálních sítí, např. LinkedIn, staňte se členy profesních skupin na FB, kde se nabízejí zaměstnání. Hledání mezi známými často funguje lépe než denní prohledávání nabídek zaměstnání.
Tipy, jak hledat zaměstnání, naleznete např. v článku Kde a jak hledat zaměstnání. Na pracovním trhu je také spousta firem, které nabízejí pracovní místa i ve svých pobočkách v zahraničí. Můžete zde využít své jazykové schopnosti. Velmi užitečné informace o zaměstnání v zahraničí je možné najít na webových stránkách ÚP v sekci EURES. - Najděte si brigádu nebo stáž v oboru, který vás zajímá. Některé firmy už během studia nabízejí studentům možnost získat u nich praxi nebo pomoc s jejich závěrečnou prací, SOČ. Kromě praxe, kterou si můžete připsat do CV, si můžete vydělat i nějaké peníze, případně po ukončení studia dostat nabídku na zaměstnání. Spoustu firem využívá praxe a brigády k tomu, aby si vybrali budoucí zaměstnance, zjistili, jestli zapadnou do firemní kultury a začali si je zaškolovat pro své potřeby.
- Pokud máte dobrý nápad, nebojte se začít podnikat. Existují různé organizace, které vám na začátku mohou podat potřebné informace a pomoc. Příkladem takové organizace ve Zlíně může být Podnikatelský inkubátor.
Možná byste do tohoto přehledu přidali i další možnosti. Je to v pořádku. Každý z nás je jedinečná osobnost, která si vybírá svou vlastní cestu, vyšlapává si svou kariérní dráhu. Někteří z vás se po úspěšném ukončení studia vrhnou do práce a jiní se vydají stopem na cestu kolem světa, aby poznali svět a našli sami sebe. Dělejte věci, které vás baví a naplňují, pak budete i ve své práci a životě spokojeni.