Kam do školy? České děti dostávají špatnou radu

10. říjen 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Kateřina Mahdalová
Kam do školy? České děti dostávají špatnou radu

Jsme tradičně průmyslová země a potřebujeme víc lidí s technickým vzděláním, říkají politici, firmy i vedení svazu průmyslu. Obecně je rozšířen názor, že humanitní vzdělání snižuje pracovní šance. Všechno je ale jinak.

Vezměme to postupně. Česko má ze zemí Evropské unie jeden z nejvyšších podílů studia studentů a studentek na středních odborných školách (71 %), zatímco v zemích EU je to necelá polovina (49 %). Naproti tomu všeobecné obory (lycea a gymnázia) u nás studuje jen 29 procent žáků. A loni se na ně dostalo dokonce jen kolem 25 procent dětí.

„Opravdu potřebujeme tolik gymnázií, poskytujících všeobecné střední vzdělání, když je málo řemeslníků? Opravdu potřebujeme tak velký počet absolventů vysokých škol humanitního zaměření, kteří horko těžko najdou uplatnění jen v různých neziskových organizacích? A nemáme těch neziskovek náhodou moc?“ ptal se šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a oprášil tak spor nejen o to, jestli je v Česku příliš gymnazistů.

Oprášil tak léta živený nápad českých šéfů průmyslu a mnohých politiků, že by se vzdělávací systém měl jaksi „pootočit“ a přizpůsobit se podnikatelům, za což sklidil většinově potlesk, jen ojediněle se ozvala kritika, že by neměl vypouštět ven džina svůdného centrálního plánování a seriózně pracovat s tím, co říkají statistiky – viz výše.

Potřebujeme více učňů, ale naše děti to nebudou

Česko je zároveň velmi konzervativní prostředí, co se týče postojů ke klasickému formálnímu vzdělání, a vysokoškolské vzdělání zde přináší řadu výhod. Práce vysokoškoláků je kvalifikovanější a zpravidla i zajímavější a lépe placená. Pro dokreslení onoho rozporuplného náhledu na vzdělání (kdy je na jedné straně touha mít víc učňů – ovšem s vědomím, že nejlepší perspektivu mají vysokoškoláci) se stačí podívat, kam posílají studovat své děti politici a kapitáni průmyslu. Učiliště ani odborné školy to nejsou.

Zároveň dlouhodobý pokles zájmu o učiliště odráží fakt, že mladí lidé správně tuší, že většina učilišť jim nabízí jen velmi omezenou životní perspektivu a v zájmu průmyslu dělá z lidí jen jednostranně zaměřenou pracovní sílu.

Celý článek Kam do školy? České děti dostávají špatnou radu si můžete přečíst na webu SeznamZprávy.cz.

 

Zdroj: Seznam Zprávy, www.seznamzpravy.cz