Kdy je čas na kariérní změnu

21. září 2021
Aktuality
Autor/ka článku: Martin Havlín
Kdy je čas na kariérní změnu

Váháte nad změnou práce, či dokonce kariéry? Nevíte ale, jestli je pro takové rozhodnutí správný čas? Tento kvíz vám pomůže zhodnotit vaši současnou situaci.

Pokud nad změnou kariéry uvažujete, nemusíte se cítit provinile – podle studie univerzity ve Phoenixu by totiž 58 % dospělých chtělo změnit svoji kariéru.

Nastal čas na změnu kariéry? Otestujte to!

Téměř každý někdy zažil výkyvy v práci. Někdy se prostě člověku do práce nechce. Pokud stále převažují dny, kdy vás práce baví a naplňuje, je to naprosto v pořádku. Pokud ale máte vaší práce plné zuby, je dobré se zamyslet, jestli není čas hledat si jiné místo v oboru, nebo se rovnou pustit do nové kariéry.

Jak tedy postupovat? Projděte si následujících 8 bodů. V případě, že se vám u některého z níže uvedených parametrů rozbliká varovný signál, je to znamení, že změna kariéry by pro vás mohla být ideálním řešením. Jestliže se najdete ve všech, velice pravděpodobně jste se ocitli v nesprávném povolání.

1. Nudíte se

V práci trávíte třetinu dne, byla by tedy škoda se tolik hodin nudit. Čas strávený v práci nemusí být monotónní. Vaše povolání může být motivující, zajímavé a naplňující. Pokud celé roky plníte stále stejné povinnosti za stejnou mzdu a málokdy zažijete nějakou výzvu, možná je čas zamyslet se nad změnou.

2. Stagnujete a neděláte pokroky

Pamatujete si, kdy vás naposled povýšili? Učíte se nové znalosti a dovednosti potřebné ve vašem oboru? Vzhledem k tomu, že ve většině oborů jde vývoj rychle kupředu, je nutné držet krok se současnými trendy. Pokud ve své práci stagnujete, ochuzujete se o zajímavé zkušenosti a potřebné praktické dovednosti.

3. Vaše mzda se nezvyšuje

Peníze nejsou všechno, ale za práci, kterou odvádíte, byste měli dostávat odpovídající ohodnocení. Vaše odměna by tak měla růst úměrně vašemu postavení ve firmě a odpracovaným rokům. Pokud si nepamatujete, kdy vám naposledy byla mzda zvýšena, je dost pravděpodobné, že jste podhodnoceni. Mějte na mysli to, že inflace rok od roku vzrůstá, takže pokud se vám mzda každý rok nezvýší, ve skutečnosti se snižuje!

4. Jste přepracovaní, nebo na pokraji vyhoření

Očekává-li váš zaměstnavatel, že budete dělat práci navíc nebo přesčas bez náležité odměny, značí to, že si je jist vaší loajalitou. Zdržet se jednou za čas v práci není na škodu, zvlášť pokud vám za práci přesčas platí, nebo vás vaše práce naplňuje dobrým pocitem. V případě, že v práci trávíte přesčasy pravidelně, hrozí vám přepracování (případně také vyhoření).

5. Nevyužíváte naplno svoje dovednosti

To, že máte v nějakém oboru kvalifikaci, nemusí znamenat, že se mu musíte věnovat. Pokud ale nabyté dovednosti rádi využíváte a v dosavadním zaměstnání je nemůžete uplatnit, najděte si práci, kde vaše dovednosti využijete a budete za to náležitě oceněni.

6. Vaše firma má potíže

Pokud se ve společnosti, pro kterou pracujete, vyskytly potíže, projeví se to na jejím chodu. Jestliže propouští zaměstnance nebo zefektivňuje své procesy, může to pro některé pracovníky vytvářet příležitosti, zatímco pro jiné nastal čas vydat se jinam.

7. Váš obor má potíže

Jestliže má potíže společnost, ve které pracujete, protože zažívá pokles celý obor, možná nastala ta pravá doba na kariérní změnu. Trh práce se neustále mění a v současné době je tempo změny ještě rychlejší. Stěžejní je proto flexibilita a ochota učit se novým věcem.

8. Nesnášíte svého šéfa

Spousta lidí neopouští práci, ale nesnesitelného šéfa. Pokud v práci panuje nepřátelská atmosféra, je jasné, že se to na výkonech zaměstnanců odrazí (a stejně tak i na jejich spokojenosti v zaměstnání). Může se jednat o neshody, v horších případech třeba o šikanu. V takovém případě je více než na místě se poohlédnout po jiné práci. Naštěstí existuje spousta báječných šéfů, pod kterými je radost pracovat.

Představili jsme si případy, v nichž je dobré se poohlédnout po jiném místě. Finální rozhodnutí o takovéto změně je ale na vás. Pokud jste došli k závěru, že změna kariéry je ve vašem případě nevyhnutelná, přečtěte si tipy, jak v takovém případě postupovat – najdete je např. v článku Je čas na kariérní změnu? Co dělat, pokud ano? na webu Cvapp.cz.