Které profese zastane v budoucnosti umělá inteligence?

16. červen 2023
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Martin Dobeš
Které profese zastane v budoucnosti umělá inteligence?

V poslední době se hodně mluví o tom, jaké profese v blízké budoucnosti vytěsní umělá inteligence. Mnoho lidí žije ve strachu, že se na trhu práce se svými dovednostmi a pracovním profilem stanou nadbytečnými. Má jejich strach opodstatnění? Kdo se má bát a kdo může zůstat v klidu?

Kreativci – programátoři, novináři, ale také spisovatel a marketéři. Seznam profesí, ve kterých by lidští pracovníci mohli být nahrazováni umělou inteligencí (AI), se neustále rozrůstá. Přesto existují pracovní místa, kde se zaměstnanci nemusí obávat – podle odborníků je AI prozatím nenahradí. Přehled přinesl zpravodajský server BBC.

Již od nástupu průmyslové revoluce se hrozilo tím, že nové stroje, od mechanizovaných tkalcovských stavů po mikročipy, nahradí lidskou práci. Většinou ale zvítězili lidé, zdůraznil server BBC.

Někteří odborníci ovšem nyní opět bijí na poplach a tvrdí, že tuto hrozbu nakonec naplní umělá inteligence. Jinými slovy, že roboti skutečně některé profese nahradí.

Dokládá to například i razantní rozhodnutí americké technologické společnosti IBM, která v tomto měsíci ukončila nábor na pozice, jež mohou být nahrazeny AI. Podle odhadů ředitele firmy Arvinda Krishny bude moci umělá inteligence ve firmě nahradit až třetinu ze 26 000 pracovních míst, která nejsou v přímém kontaktu se zákazníkem.

Mezi tyto pozice patří například pracovní místa v personálním oddělení a v administrativě. Krishna v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že právě tyto pozice budou pozastaveny, nebo bude alespoň zpomalen nábor nových zaměstnanců.

Vedení podniku očekává, že až 30 % těchto pozic bude nahrazeno umělou inteligencí a automatizací v průběhu pěti let. To by pro IBM znamenalo zrušení 7800 pracovních míst.

Co umělá inteligence nezvládá?

Naštěstí jsou zde i dobré zprávy. Odborníci upozorňují, že jsou stále věci, které umělá inteligence nezvládá. Jde především o úkoly, jež vyžadují ryze lidské vlastnosti, jako je například emoční inteligence či kreativní myšlení. Změna oboru směrem k profesím, které tyto vlastnosti využívají, by tak mohla zmírnit šance, že dotyčného nahradí umělá inteligence.

„Myslím, že obecně existují tři kategorie, jež budou v dohledné budoucnosti relativně izolované,“ řekl Ford. „První z nich budou pracovní místa, která jsou skutečně kreativní: neděláte šablonovitou práci, nepřeskupujete věci, ale skutečně přicházíte s novými nápady a vytváříte něco nového,“ doplnil.

To ale neznamená, že některé kreativní profese nelze nahradit umělou inteligencí. V praxi mohou například práce související s grafickým designem nebo výtvarným uměním patřit k prvním, které AI nahradí. Algoritmy mohou bota nasměrovat k analýze milionů obrázků, což umožní umělé inteligenci okamžitě zvládnout estetiku. Podle Forda však určitou jistotu nabízejí jiné druhy kreativity „ve vědě a medicíně a právu… lidé, jejichž prací je vymýšlení nové právní strategie nebo obchodní strategie. Myslím, že tam bude i nadále místo pro lidi“, říká.

Další kategorií profesí, které podle Forda jen tak nevystřídá AI, jsou práce, jež závisejí na „sofistikovaných mezilidských vztazích“. V této souvislosti hovoří o obchodních konzultantech, zdravotních sestrách či investigativních novinářích. „Jde o práce, ve kterých musíte velmi dobře rozumět lidem. Myslím, že to bude trvat ještě hodně dlouho, než bude umělá inteligence schopna komunikovat způsobem, který skutečně buduje vztahy,“ řekl.

Celý článek Které profese zastane v budoucnosti umělá inteligence? si můžete přečíst na webu EPALE.

 

Zdroj: EPALE Česká republika, https://epale.ec.europa.eu/cs/