Multitasking je mrtvý. Ať žije unitasking

1. listopad 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Jobs.cz
Multitasking je mrtvý. Ať žije unitasking

Vymyslet firemní strategii na příštích pět let, do toho odpovídat na dotazy k nové kampani, a navíc řešit, kam půjdu s obchodními partnery na oběd. Zvládnete to? Pak možná nejste člověk, ale robot. Schopnost pracovat na více úkolech najednou si někteří ambiciózní kandidáti dokonce píší do CV. Vědecké studie přitom dokazují, že efektivní multitasking je nesmysl. Je proto čas vrátit se k unitaskingu.

Na londýnské King‘s Colledge provedli zajímavý experiment: rozdělili lidi do tří skupin a každé dali stejný, intelektuálně náročný úkol. První skupina seděla u svých počítačů, pracovala a nebyla ničím rušena. Druhá skupina musela kromě řešení úkolu odpovídat na emailové dotazy. To třetí skupina nemusela, ale zase chodila povinně kouřit o přestávkách marihuanu.

Tipnete si, jaké bylo pořadí skupin, pokud jde o výkonnost při řešení úkolu? Nejlépe to nepřekvapivě zvládli lidé z první skupiny. Mohli se plně koncentrovat a výsledek tomu odpovídal. Na druhém místě se ovšem umístili kuřáci marihuany. Výkonnost jejich mysli byla sice drogou snížena, ale ne tolik jako mysl lidí, kteří byli ze soustředěné práce neustále vytrhováni. Ti skončili až na třetím místě.

Co z toho vyplývá a jak se nenechat odvést od soustředěné práce? Přečtěte si v článku Multitasking je mrtvý. Ať žije unitasking na webu Jobs.cz.

 

Zdroj: Jobs.cz, www.jobs.cz