Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř?

9. listopad 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Magazín LMC
Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř?

Reálná mzda klesla v ČR již posedmé za sebou. Vlivem inflace si tak Češi koupí méně, přestože nominální mzda rostla. Mezi obory jsou navíc velké rozdíly. Co byste měli vědět o vývoji mezd a co si z toho vzít do budoucna?

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla za 2. čtvrtletí 2023 meziročně o 7,7 % na 43 193 Kč. Reálně se však kvůli vysoké inflaci dále snížila a příjmy tak lidem nestačí. Jde už o 7. čtvrtletí v řadě, kdy reálné mzdy klesají, tedy o bezmála dva roky v kuse.

Trh práce se nejen v Česku aktuálně vyrovnává s prudkým nárůstem cen, ke kterému došlo v loňském roce, komentuje ČSÚ svá data v analýze. „Inflace měla svůj původní zdroj ve výplatách náhrad (mezd) v covidovém období, které nebyly kryté odpovídající produkcí, a zvýraznila se ve vlně zdražování, k němuž přistoupily firmy po impulsu daném zahájením války na Ukrajině.“ Kvůli zdražování se situace domácností zhoršila a jejich reálná kupní síla poklesla. Lidé méně utráceli a tržby obchodníků padaly.

K zastavení propadu reálných mezd dojde nejspíše až ve 3. či 4. čtvrtletí tohoto roku, další dva až tři roky však s velkou pravděpodobností potrvá, než se kupní síla zaměstnanců vrátí na předválečnou úroveň.

Reálné mzdy narostly jen v energetice

Vývoj mezd byl v letošním 2. čtvrtletí, podobně jako v předchozích obdobích, velmi různorodý podle odvětví. Nominální mzda sice u všech oborů narostla, ale reálná mzda téměř všude spadla. Jedinou výjimkou růstu byla energetika, kde nominální nárůst o 13,7 % znamenal reálný přírůstek o 2,3 %.

Ve zpracovatelském průmyslu se pak meziročnímu snížení reálných mezd těsně vyhnula výroba motorových vozidel a výroba elektrických zařízení.

Nárůst nominálních mezd podle oborů: od 3 až do 13 %

V některých oborech sice mzdy vrostly více než jinde, přesto jsou stále na konci žebříčku z pohledu průměrných mezd. Příkladem může být oblast ubytování, stravování a pohostinství, která si v růstu mezd vedla lépe než řada jiných (8,8 %), ale stále má nejnižší průměrný plat ze všech (25 498 Kč).

Podívejte se, jak je na tom váš obor v článku Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř? na webu magazínu LMC.

 

Zdroj: Magazín LMC, https://magazin.lmc.eu/