Naučte se zvládat životní výzvy s lehkostí

30. září 2022
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: EKS, z. s.
Naučte se zvládat životní výzvy s lehkostí

Psychická odolnost je schopnost čelit náročným a nečekaným situacím, které život přináší. V nové publikaci spolku EKS se dozvíte, jak posilovat naši odolnost, a přitom nás to neničilo.

Snad každý zná citát německého filosofa Friedricha Nietzscheho: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Zní to celkem logicky a já jsem dokonce byla v pubertě o pravdivosti tohoto výroku skálopevně přesvědčena. A tak jsem si libovala v tom, jak moc mě štve škola, četla tíživé romány a vyhledávala společnost lidí, se kterými se život nemazlil. Jenže čím náročnější situace jsem prožívala, tím méně jsem se cítila silná.

Jak to tedy s tou naší vnitřní odolností vlastně je? Co můžeme udělat, abychom ji posílili, a přitom nás to neničilo? V naší nové knize „Životem s lehkostí“ vám ukážeme, jak na to.

Buďme pevní, zato pružní

Strom, který je kořeny pevně ukotven v zemi, a přesto se dokáže ohnout, odolá i vichřici. A podobné je to i s naší odolností. Příklad z mého života jasně ilustruje, že samotné vystavování se náročným situacím pro posílení odolnosti nestačí. Aby nám tedy naše odolnost správně fungovala, vyplatí se současně posilovat více než jen jednu dovednost. Existuje však nějaký zaručený recept?

„Když sedmkrát upadneš, osmkrát vstaň.“ (japonské přísloví)

Po roce zanícených debat v autorském týmu jsme se shodli na tom, že psychickou odolnost chápeme jako schopnost čelit náročným a nečekaným situacím, které život přináší, aniž by nás to položilo na kolena. Potřebujeme být nejen dostatečně stabilní (vědět, co je pro nás důležité, dokázat se přijmout, umět vytrvat na cestě za našimi cíli), ale zároveň i dostatečně pružní (umět ustoupit, přicházet s kreativními nápady, nepřestávat na sobě pracovat). Jen tak totiž ustojíme každou nepřízeň počasí i osudu.

Kniha jako kaleidoskop

Stejně jako v kaleidoskopu můžete sledovat, jak se jednotlivé dílky rozpojují, zapadají na nová místa a vždy vznikne nový obraz, jednotlivé kapitoly vám vždy nabídnou nový pohled na obě ústřední témata knihy. Navíc pomyslným kaleidoskopem budete otáčet přímo vy, čtenáři – od prvních stran vás budeme vyzývat k zapisování nápadů, zamyšlení se nad otázkami či zkoušení praktických tipů. Knihu jsme napsali pro všechny, kteří si přejí zvládat výzvy s větším nadhledem a lehkostí a mají chuť na sobě pracovat. Jak bude kniha vypadat, až ji „dočtete“, máte však zcela ve svých rukou.

Kniha je zdarma ke stažení na webu EKS po zadání emailové adresy.

 

Zdroj: EKS, www.ekskurzy.cz