Nejžádanější povolání na trhu práce v období pandemie koronaviru

26. březen 2021
Aktuality
Autor/ka článku: Kompas
Nejžádanější povolání na trhu práce v období pandemie koronaviru

Pandemie koronaviru způsobila velké změny v požadavcích na odborné kompetence potřebných k výkonu povolání. Do popředí se dostávají „kompetence budoucnosti“, jako je schopnost rychle se přizpůsobit, učit se novým věcem, kritické myšlení a zejména ovládání digitálních technologií. Mezi povolání budoucnosti patří kurýři, vývojáři, specialisté ve farmaceutické výrobě i odborníci na práci s daty.

Specialisté z personální agentury Manuvie vytipovali trojici povolání, která budou v nejbližších letech na trhu práce v kurzu:

  • kurýr,
  • vývojář softwaru,
  • specialista ve farmaceutické výrobě.

Pandemie koronaviru způsobila také velké změny v požadavcích na odborné kompetence potřebných k výkonu povolání. Do popředí se dostávají „kompetence budoucnosti“, jako je schopnost rychle se přizpůsobit, učit se novým věcem, kritické myšlení a zejména ovládání digitálních technologií. Ti, kteří už s technologiemi pracovali, se rychle přizpůsobili, ostatní se museli naučit efektivně používat internet, online videohovory nebo organizovat práci a své týmy přes internet.

Digitalizace se promítla do všech oblastí trhu práce, alespoň jednu z forem digitalizace používá každá firma. Hlubší digitalizace však pro spoustu firem ukrývá mnoho příležitosti k úspoře nebo vyšší ziskovosti. Firma, která tento potenciál nevyužívá, bude brzy méně konkurenceschopná.

Povolání budoucnosti – odborníci na práci s daty

Technické inovace zapříčiňují transformaci pracovním trhu. Podle zprávy Oxfordské univerzity zanikne během příštích 25 let 47 % současných povolání. Současně však vznikají nové příležitosti. Digitalizace vytváří již v současnosti nové specializace a tento trend bude pokračovat i v budoucnosti. Nové obory budou hrát zásadní roli, protože společnosti mohou díky nim řešit výzvy digitální éry a Průmyslu 4.0.

Povolání budoucnosti:

  • datový vědec,
  • datový inženýr,
  • datový architekt, návrhář,
  • datový analytik,
  • Chief Data Officer, manažer.

Podrobnější informace najdete v článku na webových stránkách projektu Kompas.

 

Zdroj: Kompas, www.predikcetrhuprace.cz