Nejzajímavější údaje o naší zemi přináší čtenářům Česko v číslech

24. duben 2024
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Český statistický úřad
Nejzajímavější údaje o naší zemi přináší čtenářům Česko v číslech

Součástí práce kariérových poradců a poradkyň je analýza a orientace v dostupných datech, sledování trendů a identifikace klíčových oblastí pro rozvoj a uplatnění v různých profesích. Nedávno vyšlo aktualizované vydání publikace Česko v číslech, která širokému okruhu uživatelů předkládá moderní, přehlednou a srozumitelnou formou ta nejzajímavější čísla a údaje o České republice. Knihu nabízí Český statistický úřad v elektronické podobě zdarma jako ideální pomůcku pedagogům, studentům, celé řadě odborností i široké veřejnosti.

Publikace zpracovaná ve formě poutavých infografik doplněných kartogramy a krátkými shrnujícími texty prezentuje na více než 150 stránkách výběr statistických dat o demografickém, sociálním či ekonomickém vývoji Česka. Údaje přitom srovnává v dlouhodobé časové řadě, většinou od roku 1993. Pro ty, kteří potřebují podrobnější údaje, jsou u jednotlivých oblastí připojeny odkazy do pravidelně aktualizovaných datových zdrojů Českého statistického úřadu.

„S určitou nadsázkou lze říci, že nikde nenaleznete ve zhuštěné a zároveň graficky atraktivní formě tolik informací o Česku, jako právě v této publikaci. Není proto divu, že se stala vítaným pomocníkem pedagogů, studentů, novinářů a mnoha dalších, kteří se toho chtějí o České republice i statistice dozvědět více,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Publikace je přitom pro všechny uživatele k dispozici zcela zdarma na webu ČSÚ.

Aktuální vydání představuje celkem 29 skupin statistik. Vedle monotematických okruhů, jako např. obyvatelstvo, mzdy, zemědělství, doprava, vzdělání nebo cestovní ruch, zde naleznete také souhrnné porovnání krajů a nechybí ani mezinárodní srovnání. Oproti minulému vydání přibyla také kapitola věnovaná výsledkům posledního sčítání lidu, bytů a domů. Jednotlivé části jsou doplněny metodickými komentáři a zajímavostmi pro dokreslení prezentované oblasti.

Publikaci Česko v číslech vydává Český statistický úřad od roku 2019.