Nespokojenost s výběrem střední školy. Téměř polovina studentů by si po dokončení zvolila jiný obor

28. únor 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Český rozhlas
Nespokojenost s výběrem střední školy. Téměř polovina studentů by si po dokončení zvolila jiný obor

Víc než třetina středoškoláků a učňů v posledním ročníku lituje, že si vybrali obor, který právě studují. To jsou výsledky průzkumu poradenské společnosti TREXIMA, která se zaměřuje na analýzy trhu práce a vzdělávání. Průzkum zahrnuje odpovědi 15 tisíců studentů z více než dvou stovek škol z celé republiky za poslední čtyři roky.

S výběrem školy není spokojena celkem skoro polovina dotázaných, píše se v analýze. 35 procent studentů, kteří právě dokončují střední školu nebo odborné učiliště, by si zpětně vybralo jiný obor. K nim se ještě přidává dalších 13 procent studentů, kteří by u svého oboru sice zůstali, ale chtěli by ho studovat na jiné škole.

To je dohromady 48 procent nespokojených studentů. Prakticky ke stejnému zjištění dospěl při loňském šetření na podobné téma i Národní pedagogický institut.

Na některých školách je nespokojenost na konci studia u žáků větší, než na jiných. Průzkum ukázal, že nejvíc litují svojí volby žáci odborných učilišť. Kdyby se mohli rozhodnout znovu, tak v průměru 42 procent z nich by se přihlásilo na jiný obor. „Dalších 15 procent uvádí, že kdyby mohli, tak by studovali stejný obor, ale na jiné škole. Kdyby škola byla v jiném okrese, jiném městě a měla dobrou referenci, tak by šli studovat jinam. Takže jenom 43 procent je opravdu skutečně spokojeno s volbou učebního oboru,“ říká jeden z autorů průzkumu a specialista trhu práce David Dušánek.

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

 

Zdroj: Český rozhlas, https://www.irozhlas.cz/