Odmítají práci načerno a chtějí volno. Mladí zlepšují trh práce i pro starší

1. srpen 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Iva Špačková
Odmítají práci načerno a chtějí volno. Mladí zlepšují trh práce i pro starší

Do práce nastupuje generace mladých lidí, kteří mají vyšší nároky na práci, plat i pracovní podmínky. Starší to udivuje a někdy i zlobí. Mladí však pomáhají nastavit dobrá pravidla i pro ně.

Pracovní trh prožívá příchod mladých lidí, kteří jsou mnohem sebevědomější než dřívější uchazeči. Chtějí dělat práci, která jim dává smysl, poskytne jim důstojné pracovní podmínky a zároveň jim dá dostatek času a peněz na jejich osobní život včetně třeba delších pracovních pauz na tvůrčí osobnostní rozvoj (tzv. sabatikl). Pro ročníky z generace X (narozeni 1965–1986) to může být nepochopitelné a může je to i zlobit.

Starší ročníky si však podle personální šéfky společnosti Sodexo Benefity Martiny Machové neuvědomují, že nová pravidla mohou sloužit i jim.

„Několik mladých lidí v mém oboru si jen po pár letech práce vyjednalo sabatikl s tím, že jsou vyčerpaní a musí si odpočinout. Prostě na několik měsíců zmizí a budou si cestovat a nabírat síly. Hodně mě naštvalo, o jaké únavě to mluví, když nikdy nepracovali zdaleka tolik jako my, a ještě ani nemají rodiny a my musíme zvládat obojí. Navíc chtějí za svou práci víc peněz, než bychom si dovolili říci my,“ rozčiluje se Petra K. z Libereckého kraje.

„V zahraničí je sabatikl celkem běžná věc. Pokud vynikající zaměstnanec chce delší volno, aby se mohl zase vrátit a využít načerpanou energii ve své původní firmě, proč mu to na individuální úrovni neumožnit. Je to rozhodně v době nízké nezaměstnanosti levnější způsob než hledat a zaučovat někoho jiného, pokud se podaří smysluplně pokrýt jeho absenci. Pravidla pro volno by měla být navíc nastavena pro všechny zaměstnance stejně, a tím pádem z požadavků mladší generace může těžit i ta starší,“ vidí pozitivní dopady Martina Machová.

Celý článek Odmítají práci načerno a chtějí volno. Mladí zlepšují trh práce i pro starší si můžete přečíst na webu Seznam Zprávy.

 

Zdroj: Seznam Zprávy, www.seznamzpravy.cz