Plýtváme potenciálem žáků a potřebujeme více všeobecných oborů, ukázaly podle PAQ Research přijímací zkoušky na střední školy

19. červen 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Eduin
Plýtváme potenciálem žáků a potřebujeme více všeobecných oborů, ukázaly podle PAQ Research přijímací zkoušky na střední školy

Česko má málo všeobecných středních škol, vidíme naplno už druhý rok po sobě na silném ročníku deváťáků. Nedostatečná nabídka vede ke zbytečnému neúspěchu či taktizování. Na všeobecné obory se raději nehlásí zejména mladí lidé s horším sociálním zázemím, byť mají dobré výsledky.

Ukazuje to studie výzkumné sociologické organizace PAQ Research, která se věnovala nedávným přijímacím zkouškám na střední školy.

Na všeobecně vzdělávacích oborech je v republice 30 procent žactva, kdežto ve většině Evropy je to ještě o 20 procent více a chodí na ně polovina ročníku. Fakt, že Česku všeobecné obory chybí, je vidět díky silným populačním ročníkům. „Větší podíl gymnázií a lyceí potřebujeme i proto, že dvě třetiny populačních ročníků míří na vysoké školy. Nabídka všeobecných středních škol ale zůstává podobná, jako když byl podíl vysokoškoláků poloviční,” uvádí autoři studie z PAQ Research s tím, že předčasná specializace na odborných středních školách není i kvůli pokračujícímu studiu smysluplná a nedostatkem všeobecných míst navíc připravujeme jednotlivé žáky i společnost o obrovský potenciál, který mají.

Organizace vydala také studii, která se váže k zavedení takzvaného indexové financování, které má zajistit stálé financování podpůrných pozic.

 

Zdroj: bEDUin.cz