Pohled do křišťálové koule: které profese v Česku zaniknou v příštích letech?

6. leden 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Martin Dobeš
Pohled do křišťálové koule: které profese v Česku zaniknou v příštích letech?

Již padlo mnoho slov o tom, jak se nám mění trh práce, jak umělá inteligence postupně přebírá nejen některé úkony a úkoly, ale i celé profese. Pojďme si tedy pohrát s touto myšlenkou a ukažme si, které profese u nás jsou tedy nejohroženější. Technologická revoluce již zbavila práce mnoho cestovních kanceláří, bankovních úředníků, novinářů a montážních dělníků. Ale může to být mnohem horší.

Pew Research Center nedávno provedla výzkum, kde více než 1800 odborníků na technologie, odpovídalo na to, jaké změny na trhu práce nás vlivem digitální revoluce čekají v průběhu příštích deseti let. Odborníci jsou rozděleni v klíčové otázce, zda nové technologie, jako celek, zničí více pracovních míst, než se vytvoří. Ale zdá se jasné, že bude pokračovat trend, kdy na pracovišti bude software, robot nebo jiné typy strojů nahrazovat lidi kvůli tomu, že jsou stále schopni dělat více práce jako člověk.

Nové technologie byly vždy děsivé, protože to produkovalo i ty staré technologie – a zaměstnanci, jejichž pracovní místa jsou s nimi spojená, zastarávají také. Téměř každá technologická revoluce přišla s hrozivým varováním, že nové stroje budou vládnout lidem. To se nikdy úplně však nestane, protože inovace vytváří nová odvětví, umožňuje pracovníkům zvýšit svou produktivitu a zvyšuje životní úroveň. Pračky sice zničily prádelny, ale vytvořily mnoho nových konstrukčních a výrobních pracovních míst – a zároveň je rodinný život mnohem jednodušší.

Problém s technologiemi je to, že někteří zaměstnanci nevyhnutelně padnou do pasti mezi starým a novým povoláním – oddaní umírající pozici a neschopní z jakéhokoli důvodu přizpůsobit se nové. Pomáhá, pokud můžete předvídat změny a připravit se na to, co přijde.

Která pracovní místa by mohla být vykonávána pomocí strojů v roce 2025?

  • Jsou to např. účetní, herci, administrativní asistenti, řidiči, policisté, uklízečky, laboranti, právníci, piloti, knihovníci, překladatelé, skladníci a další.

Podrobnosti najdete na webu EPALE.

 

Zdroj: EPALE Česká republika, https://epale.ec.europa.eu/cs/