Předsudky proti zaměstnancům nad 50 let jsou přežitek, říká analytik

15. srpen 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Kristína Paulenková
Předsudky proti zaměstnancům nad 50 let jsou přežitek, říká analytik

Na trhu práce není dost kandidátů, přesto mnozí zaměstnavatelé vyřazují zájemce kvůli tomu, že jim je přes 50 nebo 55 let. Mají předsudky, že jim tito lidé brzy odejdou, nebo že se nenaučí nové věci. „Učenlivost je velká v jakémkoliv věku. Podstatné je, aby i starší zájemci měli šanci, že se po získání nových dovedností v novém zaměření uplatní,“ vysvětluje analytik trhu práce ze společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Přitom společnost stárne. Už dnes je na trhu více než polovina pracovníků starších čtyřiceti let.

Proč zaměstnavatelé preferují mladší?

Primárně se to pojí s předsudky. Co dlouhodobě posloucháme od firem, nejčastěji se objevují předsudky spojené s flexibilitou, schopností učit se nové postupy, používat nové technologie, nástroje nebo způsoby spolupráce. Na adresu lidí nad 50 nebo 55 let často zaznívá, že se tak pružně nové věci nenaučí, ale to je předsudek. My jsme se už v letech 2016 a 2017 snažili ukázat na příkladu horníků ve středním a vyšším věku, že když se mohou naučit programovat a úspěšně se tím začít živit, tak proč by se marketér nemohl stát obchodníkem nebo personalista účetním?

Ochota nebo schopnost učit se s věkem tedy neklesá?

Učenlivost je velká v jakémkoliv věku. Podstatné je, aby i starší zájemci měli šanci, že se při získání nových dovedností v novém zaměření uplatní. Ochota učit se klesá, pokud získané dovednosti nelze pořádně uplatnit. Jestliže se něco naučíte, ale nemůžete to začít dělat, tak se vám do toho dál už tolik nechce. A taková je bohužel i zkušenost řady lidí ve vyšším věku.

Celé znění textu a další zajímavé články najdete na platformě EPALEZapojte se i vy do komunity odborníků z oblasti vzdělávání dospělých z celé Evropy.

 

Zdroj: EPALE, https://epale.ec.europa.eu/cs