Provokativní název a užitečná rezignace. Fenomén „quiet quitting“ upozorňuje, jak se v práci nesedřít

11. říjen 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Gabriela Knížková
Provokativní název a užitečná rezignace. Fenomén „quiet quitting“ upozorňuje, jak se v práci nesedřít

Nenechte si prací zcela ovládat život. Tak by se dal shrnout quiet quitting, prezentovaný jako nejnovější strategie mladých zaměstnanců nespokojených se současným světem práce. Vášnivé debaty o tom, jestli je quiet quitting převratnou reakcí na kult toxické produktivity, nebo důkaz neschopnosti nastupující generace, mu ale připisují zbytečně velkou moc.

„Nedávno jsem na internetu narazil na slovní spojení quiet quitting. Znamená, že sice neskončíte se zaměstnáním úplně, ale skončíte s představou, že se v práci musíte neustále překonávat,“ vysvětluje na TikToku čtyřiadvacetiletý Zaid Khan alias Zaidleppelin. Inženýra původem z New Yorku příspěvek katapultoval mezi vycházející internetové hvězdy.

Od letošního července, kdy Khan spojení poprvé použil, si sedmnáctisekundové video pustilo více než tři a půl milionu uživatelů. Média po celém světě okamžitě zavětřila nový trend v západní, covidem unavené pracovní kultuře. Termín k nelibosti manažerů zaplavil hlavní stránky zpravodajských webů a časopisů a podpořil už tak hojně diskutovanou iluzi zásadního generačního střetu mezi „zkostnatělou starou kohortou“ a „línou generací Z“.

Quiet quitting, do češtiny přeložitelný jako „tichá rezignace“, je podle jeho stoupenců receptem na to, jak se vyrovnat s rostoucími tlaky na pracovní výkon a neustálou potřebou kariérního postupu. V praxi se ale ukazuje, že na první pohled převratný koncept není ve skutečnosti ničím novým. Navzdory provokativnímu názvu totiž neznačí apatii, ale spíše schopnost zachovat si odstup od práce a životní nadhled.

Celý článek Provokativní název a užitečná rezignace. Fenomén „quiet quitting“ upozorňuje, jak se v práci nesedřít si můžete přečíst na webu Heroine.cz.

 

Zdroj: Heroine.cz, www.heroine.cz