Kvůli automatizaci a digitalizaci má do roku 2030 na českém trhu práce zaniknout na 330 tisíc pracovních pozic. Podle nejnovější studie Boston Consulting Group se to týká hlavně pracovníků ve výrobě, zprostředkovatelů služeb či prodavačů a pokladních. Většina těchto lidí přejde bez větších obtíží do příbuzných profesí. Na 55 tisíc z nich bude muset projít řádnou rekvalifikací.
Česko má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Evropě, nezměnil to ani příchod krize energií a ekonomické recese. V současnosti je v tuzemsku bez práce jen 2,6 procenta lidí – to je sice pozitivní zpráva po stát, ale horší pro zaměstnavatele, připomínají analytici portálu datové žurnalistiky Evropa v datech. Současně je totiž v přepočtu na obyvatele nadprůměrný počet volných pracovních míst. Zatímco tedy lidé mají z čeho vybírat, řadě firem chybí klíčoví pracovníci.
Přebývat budou na trhu za pár let podle analýzy hlavně pomocní pracovníci ve výrobě, zprostředkovatelé služeb či provozovatelé prodejen a prodavačů. U každé z těchto profesí se do roku 2030 předpokládá přebytek více než 20 tisíc zaměstnanců. Ty tedy bude v mnoha případech čekat náročné přeškolení a rekvalifikace. Podobné pozice přitom často vyžadují i několikaleté vzdělávání.
Nadbytek může být časem i specialistů v oblasti práva, obsluhy strojů na výrobu textilních či potravinářských výrobků, uměleckých řemesel nebo bookmakerů a pokladníků ve finančních institucích. Zde o práci sice kvůli automatizaci a digitalizaci v absolutních číslech nepřijde tolik zaměstnanců, i tak ale půjde o dvě pětiny až polovinu pracujících.
Naopak dlouhodobě chybí například v logistice, kde vedle sebe na řadě míst pracují lidé a roboti. “Je stále obtížnější obsadit pozice na pracovištích, kde se úkoly pravidelně opakují. Problém představují také výkyvy během roku, typicky akce Black Friday nebo Vánoce, které stávající zaměstnanci nejsou schopni pokrýt,” vysvětluje Jindřich Kadeřávek, ředitel Element Logic Česká republika.
Nejvíc však budou v Česku k začátku příštího desetiletí chybět řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby. Podle BCG se jejich nedostatek k roku 2030 vyšplhá až na 53 tisíc, což je bezmála dvojnásobek druhé největší skupiny chybějících pracovníků, kterou jsou kuchaři. Zároveň ale vznikne víc než půl milionu nových pracovních míst.
“Pokud stát, firmy a zaměstnanci nepřistoupí k aktivní adaptaci na tyto změny, hrozí české ekonomice ztráta konkurenceschopnosti, nárůst nezaměstnanosti a zpomalení růstu HDP,” stojí ve zprávě BCG s názvem Budoucnost českého pracovního trhu.
Celý článek Škatulata na trhu práce: které pozice za pár let zmizí, kde naopak lidé chybí najdete na webu EPALE.
Zdroj: EPALE Česká republika, https://epale.ec.europa.eu/cs/