Služby Europassu včetně životopisu a e-portfolia jsou nově i v ukrajinštině

1. červen 2022
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Národní pedagogický institut ČR
Služby Europassu včetně životopisu a e-portfolia jsou nově i v ukrajinštině

Ukrajinština je od konce května tohoto roku již 30. jazykem, ve kterém jsou dostupné evropské služby Europassu, konkrétně profil, životopis, motivační dopis a e‑portfolio. Všechny služby jsou zdarma a volně dostupné. V rámci Evropského týdne odborných dovedností zorganizoval Národní pedagogický institut ČR seminář pro neziskové organizace pracující s uprchlíky a představil jim služby, které mohou usnadnit nejen Ukrajincům vstup na český trh práce.

České Národní centrum Europass, které poptávku po umožnění dostupnosti služeb pro Ukrajince v Evropské komisi iniciovalo, se snaží pomoci uprchlíkům usnadnit situaci při hledání pracovních příležitostí i komunikaci se zaměstnavateli o tom, jaké mají vzdělání, praxi, kvalifikaci a dovednosti. Všechny služby lze najít na portálu: https://europa.eu/europass/uk.

Česká republika má jeden z nejvyšších podílů žáků v odborném vzdělávání v Evropě

Podle dat ČSÚ měly nejvyšší podíl žáků v odborném vzdělávání (shodně 72 %) Česko a Finsko, v těsném závěsu Slovinsko (71 %), Chorvatsko (70 %), následované Rakouskem a Slovenskem (shodně 69 %) a Nizozemskem (68 %). Na opačném konci žebříčku s podílem menším než jedna třetina všech studentů se umístily Irsko (10 %), Kypr (17 %), Maďarsko (23 %), Litva a Malta (shodně 27 %) a Řecko (29 %).

I letos se Národní pedagogický institut (NPI) ČR zapojil do Evropského týdne odborných dovedností (VET Skills Week), iniciativy Evropské komise, která se koná již od roku 2015. Prioritami letošního ročníku jsou tzv. zelené dovednosti v odborném vzdělávání, digitální transformace a v neposlední řadě také podpora Ukrajiny. NPI ČR proto připravil seminář pro neziskové organizace pracující s uprchlíky z Ukrajiny pod názvem “Služby pro vstup na trh práce nejen pro Ukrajince”.

Jak pomoci uprchlíkům při vstupu na trh práce? Pomůže e-portfolio i test digitálních dovedností

​Seminář představil služby Europassu, který pomáhá připravit osoby na vstup na trh práce. Účastníci si prakticky vyzkoušeli, jak sestavit e-portfolio a uspět v testu digitálních dovedností. Test, který je dostupný v češtině, angličtině a všech dalších jazycích EU, si může vyzkoušet každý člověk ve věku od 15 let. Test zatím není dostupný v ukrajinštině, ale Evropská komise v současnosti pracuje na jeho překladu do ukrajinštiny.

V praxi se ukazuje, že test mohou využít i Ukrajinci už nyní. Na odpovědi je vždy tolik času, že si respondenti ve stanoveném časovém limitu stihnou otázky i přeložit a odpovědět na ně. Po testu získá každý certifikát, který si vloží do svého portfolia a ukáže zaměstnavateli, jaké digitální dovednosti má. Ukrajinci často nemají vzhledem k situaci s sebou doklady o svém vzdělání či praxi a test digitálních dovedností pro ně může být aspoň základem jejich portfolia, které může prezentovat i vzdělání, pracovní zkušenosti, motivaci, dovednosti, kvalifikaci a dobrovolnickou činnost.​ Digitální dovednosti jsou přitom potřeba pro 90 % současných pracovních míst.

Centrum Euroguidance doporučilo v rámci semináře konkrétní odkazy na zdroje v českém a anglickém jazyce s informacemi, jak pracovat s uprchlíky v oblasti kariérového poradenství. Na webu www.euroguidance.cz lze najít i příklady dobré praxe, mezi nimi i ty, které se věnují práci s uprchlíky. Téma, jak podpořit uprchlíky v jejich kariéře, bude i součástí příští Národní ceny kariérového poradenství. V rámci semináře proběhly také praktické workshopy pro práci kariérových poradců s klienty na téma “Jak si vybudovat osobní značku”.

Semináře se zúčastnili zástupci 12 organizací, mj. z úřadů práce, kariérních center vysokých škol a dalších neziskových organizací. Nezisková organizace zaměřená na IT dovednosti Czechitas využije do budoucna např. test digitálních dovedností Europassu jako vstupní test pro své poradenství na trh práce. Další organizace mají zájem o proškolení svých pracovníků ve všech službách Europassu.

Užitečné odkazy:

Služby Europassu v ukrajinštině: https://europa.eu/europass/uk
Test digitálních dovedností: https://europass.cz/co-je-europass/test-digitalnich-dovednosti
E-portfolio: https://europass.cz/co-je-europass/europass-portfolio

Inspirativní zdroje pro kariérové poradenství s lidmi přicházejícími z Ukrajiny:

https://www.euroguidance.cz/novinky/2022/zdroje-migrace.html
https://www.euroguidance.eu/news/resources-for-guidance-professionals-working-with-refugees

 

Zdroj: NPI ČR, projekt Europass