Už jste si měli možnost přečíst na těchto stránkách jak na spánek, jaký má vliv na zdravý život, co k dobrému spánku potřebujeme, čeho se vyvarovat. To proto, abyste byli odpočinutí, nastavení pro další studijní nebo pracovní proces. Abyste měli dostatek energie, elánu a chuti do práce, jiné činnosti nebo i zábavu.
A jak je to se sny, které spánek většinou provází? Proč se nám zdají sny? K čemu jsou? Jaká vysvětlení pro ně platí? Jsou to pověry našich prarodičů, vědecky ověřovaná spánková aktivita moderními přístroji nebo různé snáře a výklady snů? Může nám vysvětlit sen psycholog nebo psychiatr? Proč si některé sny pamatujeme a proč jsou lidé, kterým se skoro nic nezdá?
Neumíme odpovědět na všechny otázky. Je spousta věcí, na které ani naše moderní společnost odpověď nezná. Ale přesto existuje mnoho výzkumů, zkoumání, ověřování i osobní zkušenosti, které tajemství snů poodhalí.
Wikipedie uvádí, že asi 42 % žen a 25% mužů si vzpomene aspoň na jeden sen. Pokud se vzbudíme ve spánkové fázi REM, což je méně hluboký spánek, dá se předpokládat, že si sen budeme pamatovat. Je to většinou ten, který se zdá v době před probuzením. To ale někdy nemusí být to nejlepší, co nás hned ráno může potkat, protože na tři „špatné“ sny připadá jeden dobrý. Takový, který nám splní naše přání sny a touhy, vrátí zpět něco, co nás tíží nebo nám promítne skvělou budoucnost.
Velká většina snů je spíš negativních. Jedním z vysvětlení, proč tomu tak je, může být skutečnost, že si v reálném životě s odstupem času pamatujeme ty lepší věci. Ty horší události našeho života zapomeneme, vytěsníme nebo uložíme do třinácté komnaty. Pochopitelně jsou události, které nás zasáhnou natolik, že s námi budou zůstávat po celý život a jejich intenzita bude slábnout velmi pomalu. Lidský mozek je nesmírně složitý orgán, a ještě dlouho nebudeme umět používat všechno, co skrývá. Mimo jiné si náš mozek všechno pamatuje. Naše vzpomínky, na které jsme dávno zapomněli, přání, touhy, představy, zážitky, hračku ze školky, film, který nás neoslovil, náhodné setkání s člověk, který kolem nás jen prošel. Všechno i to čemu nepřikládáme žádnou důležitost, si náš mozek pamatuje a pak přijde spánek a tělo odpočívá. Mozek ne, ten třídí, spojuje, rozpojuje, vybavuje, hledá. Prostě dělá si svůj vlastní „úklid“, jehož smysl zná jen on sám. Proto můžeme ve snu létat, setkat se s mimozemšťany, najít ztracenou lásku, vymyslet úžasný vynález. Prostě můžeme všechno. I to, co si třeba odpíráme. Sny nám totiž mohou něco kompenzovat. To, co nemáme nebo nikdy nemůžeme mít. Sen může přinést i nepohodu, strach, ublížení, obavu. Pak se probudíme a jsme rádi, že to byl jen sen.
Velcí znalci lidských duší Sigmund Freud a po něm Carl Gustav Jung se výzkumu spánku a snění intenzivně věnovali. I v současné době je mnoho odborníků, kteří se sny pracují. Pokud podstoupíte terapii, může po vás váš terapeut chtít, ať si zapisujete sny. Z jeho pomocí potom můžete odhalit doposud skryté problémy, které vás provází. Ale vždy jste to jen vy, kdo se nejlépe vyzná ve svém snu. Vždy se vám tam totiž promítne něco, co jste zažili v době velmi nedávné, i když to třeba byla
úplná maličkost a mozek ji přetavil v něco nereálného. Sny mají svou vypovídající hodnotu, proto je dobré si sny zapisovat, v budoucnu vám to může pomoci lépe jim rozumět. Sny neovlivňuje naše vědomé já. Jsou součástí něčeho, co nás přesahuje a čemu nebudeme ještě dlouho dobu plně rozumět. Přesto, když večer usínáme, tak se těšíme, že se nám bude zdát něco hezkého.
Ovšem vy můžete snít i ve dne. Můžete si představovat, že jste dosáhli něčeho po čem toužíte, můžete snít o dobré práci, velké lásce… A v této chvíli je jen na vás, jestli se ten váš vědomý sen stane skutečností. Možnosti a schopnosti máte, své sny a představy také. Už stačí jen začít, nebát se a udělat první krok. Třeba tím, že začnete jinak, budete se víc vzdělávat, budete se snažit dělat svoji práci dobře, nebo začnete úplně v jiném oboru či opustíte vztah, který vás bolí. Je mnoho možností, jak své sny proměnit v realitu. Tedy ty vědomé. Potom je tu velká šance, že i ty noční budou většinou růžové.