Spokojenost a motivace lidí rapidně klesá. Vzrostl zájem o změnu práce

5. leden 2024
Kariéroví poradci
Autor/ka článku: Magazín Alma Career
Spokojenost a motivace lidí rapidně klesá. Vzrostl zájem o změnu práce

Finanční problémy už výrazněji dolehly i na zaměstnance v řadě nadprůměrně ohodnocených profesí náročných na znalosti. Rostoucí část lidí proto ztrácí důvěru v budoucnost u stávajících zaměstnavatelů a aktivně si hledá lepší práci. Vyplývá to z aktuální vlny průzkumu JobsIndex, kterou představuje podzimní Datová snídaně LMC.

Nespokojení a demotivovaní lidé se po dlouhé době stali nejpočetnější skupinou zaměstnanců. Zařadili se do ní 4 z 10 oslovených. Motivovaných a zároveň spokojených zaměstnanců je jen 35 %.

Situace se od prvního čtvrtletí letošního roku výrazně zhoršila především u manažerů a technických bílých límečků. Inflace a s ní spojený dlouhodobý pokles reálných mezd začal zasahovat i tyto vysokopříjmové skupiny. Index spokojenosti a motivace vyšších bílých límečků klesl od prvního čtvrtletí o téměř 20 bodů na 51 a ocitl se tak nejníž za posledních 5 let. Také u technických bílých límečků, tedy IT specialistů, specializovaných technologických profesí, došlo za poslední půlrok k propadu o více než 10 bodů na 63. Jediná odvětví, kde pokles spokojenosti a motivace v posledních měsících nenastal, jsou zdravotnictví a školství – tedy obory, kde smysl a étos profese převažuje nad jejich finančním ohodnocením.

Co se dále ukázalo v průzkumu JobsIndex?

  • Mezi negativními pocity v práci, které lidé palčivě pociťují a jejichž vnímání se meziročně zvýšilo, vyniká nedostatečné finanční ocenění (41 % oslovených). Výrazný je také nedostatek ocenění od kolegů a nadřízených, který vnímá nejvíc lidí za poslední tři roky (59 %). Šikanu ze strany nadřízeného či kolegů zažívá kolem 15 % lidí.
  • Finanční potíže zaměstnanci řeší pomocí přesčasů a dalších úvazků. Zaměstnavatelé jim můžou pomoci finančně přepočitatelnými benefity či například bezúročnými půjčkami. Potíže s přístupem někdy zaměstnanci kompenzují takzvaným quiet quittingem – tím, že v práci udělají jenom to základní, co se po nich žádá.

Záznam Datové snídaně Q4, 2023 –⁠ Vývoj na pracovním trhu včetně najdete na webu společnosti Alma Career.

 

Zdroj: Alma Career, https://magazin.almacareer.com/