Tahle země není pro matky. Pracuje jen polovina těch, které chtějí

10. listopad 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Monika Smékalová
Tahle země není pro matky. Pracuje jen polovina těch, které chtějí

Kamarádky Lucie Bášová a Kristýna Cejnarová nechtěly trávit rodičovskou jen kojením a přebalováním. To je přimělo k založení platformy Mumdoo, která propojuje rodiče malých dětí s firmami hledajícími krátkodobou výpomoc. Za více než dva roky fungování platformy se jim přihlásilo přes tři tisíce žen. A to zakladatelky motivovalo, aby začaly více zkoumat, jak trh práce vychází ženám na rodičovské vstříc. Společně s poradenskou společností Deloitte provedly průzkum mezi více než tisícovkou matek.

„Věděly jsme, že situace pracujících matek v Česku není zrovna růžová. Ale čísla, ke kterým jsme došly, nás naprosto šokovala. Do dvou let věku dítěte nechtějí pracovat tři procenta žen, ale nepracuje jich pětapadesát. Každá druhá žena, která by si pracovat přála, tu možnost nemá,” vypočítává Kristýna Cejnarová.

Důvodů je podle ní více: od nedostatku příležitostí na trhu práce přes chybějící hlídání až po špatné finanční ohodnocení, ze kterého se chůvy jen těžko zaplatí. „Z průzkumu vyplynulo, že více než šedesát procent maminek dětí do dvou let nemá žádné nebo jen nárazové hlídání. To je prostě masakr,“ hodnotí Cejnarová.

Podle zakladatelek Mumdoo je důležité bořit mýtus, že matka na rodičovské rovná se levná pracovní síla. A nabízet ženám flexibilní formy práce

„Za mě bylo nejpřekvapivější, že jen čtrnáct procent žen v prvním roce po rodičovské dovolené zvažuje plný úvazek. Co dělá těch zbylých osmdesát šest procent, když zkrácené úvazky nemáme?“ ptá se Lucie Bášová.

V Česku je zkrácených úvazků jen šest procent pracovních, což nás řadí mezi jednu ze zemí s jejich nejmenším podílem v celé Evropské unii. Jak málo vycházejí firmy rodičům malých dětí vstříc, dokumentuje i další číslo: ženy, které během rodičovské pracují, ze sedmdesáti čtyř procent nepůsobí u svého původního zaměstnavatele.

„Mysleli jsme, že to procento bude výrazně nižší u startupů, ale podle průzkumu je to jen o trochu lepší než u korporací,“ podotýká Andrea Hermanová, senior konzultantka Deloitte. „Společnosti ženám nedokážou vytvořit takové podmínky, aby si udržely jejich know-how a znalost firmy. Často za tím stojí i nedostatečná komunikace,“ připomíná.

Tři čtvrtiny matek si přejí, aby je zaměstnavatel během rodičovské kontaktoval, ale více než polovina žen nedostává ani automaticky odesílané informace pro běžné zaměstnance firmy

Situace je o to paradoxnější, že v Česku je dlouhodobě nízká nezaměstnanost a firmy si neustále stěžují na nedostatek kvalitních pracovníků. Rodiče na mateřské a rodičovské, kterých je aktuálně okolo 350 tisíc a z nichž devadesát osm procent tvoří ženy, jako by pro ně neexistovali.

Celý článek Tahle země není pro matky. Pracuje jen polovina těch, které chtějí najdete na platformě EPALE.

 

Zdroj: EPALE Česká republika, https://epale.ec.europa.eu/cs/