Pokud nepočítáme rodinu, jsou vaši kolegové nejspíš lidmi, se kterými trávíte v životě nejvíce času. Jistě nám dáte za pravdu, že pokud panuje v práci přátelská atmosféra, cítíte se hned lépe a dokonce se do práce i těšíte.
Ne všude je ovšem situace ideální, což může vést až k syndromu vyhoření. Kolektivem mohou zamíchat milostné vztahy nebo šikana ze strany zaměstnavatele či kolegů. V následujícím článku si tyto situace v krátkosti popíšeme a poradíme, jak je řešit.
Kolegové a milenci v jednom
Jistě jste se někdy, osobně nebo zprostředkovaně, setkali se situací, kdy kolegové z práce tvoří v osobním životě pár. Především v počátcích takového vztahu, může být tento fakt značně nepříjemný a rušivý. Neustále se na sebe smějí a pokukují po sobě. Jejich pozornost je rozptýlená mezi práci a jejich novou lásku a vás už to začíná pěkně štvát. Jediným řešením je otevřená, ale citlivá komunikace. Dejte svému kolegovi/kolegyni jasně najevo, že takhle to dál nejde. Snažte se být dostatečně chápaví, ale také přímočaří a vše dostatečně vysvětlit.
Mobbing nebo Bossing
Pojmy Mobbing a Bossing označují šikanu na pracovišti. V prvním případě se šikany dopouští kolega/kolegové, v případě druhém pak přímý nadřízený. Jedná se o problém, který může znepříjemňovat práci jednotlivci, ale také celému kolektivu. Dotyčný často zažívá pocity bezmoci a práce je pro něho vyložené utrpení. S touto situací by mělo pracovat vedení firmy. Pokud zažíváte šikanu na pracovišti vy a nechcete být na řešení situace sami, nebojte se obrátit na některého z vašich kolegů nebo odborného poradce. Jestliže je terčem některý z vašich spolupracovníků, nabídněte mu pomoc a podporu.
Konflikty a neshody vs. až moc velcí kamarádi
V některých kolektivech nedochází vyloženě k šikaně, ani ji nenarušují partnerské vztahy na pracovišti. To ovšem neznamená, že jsou zcela bezproblémové. Věčné hádky a konflikty mohou atmosféru také silně narušit. I zde je na místě včasné řešení a otevřená komunikace mezi aktéry těchto sporů. Nastat ale může také úplný opak – nadřízený je až moc velký kamarád. Samotná situace je v pořádku, pokud nadřízený neztrácí u svých pracovníků respekt a autoritu. V případě, že se tak stane, je vhodné, aby ho na tento fakt někdo upozornil. Sám pak jistě vymyslí, jak danou situaci řešit.
Jakou roli hraje pracovní psycholog?
Psycholog může velmi pomoci v navazování, udržování a řešení pracovních vztahů. V rámci individuálních konzultací poskytuje poradenství týkající se profesního směřování a konkrétních pracovních problémů. Nabízet může také skupinové konzultace, při kterých průběžně monitoruje vztahy na pracovišti a snaží se předcházet konfliktům a neshodám. Jeho působení má přesah i do různých teambuildingových akcí.
Zdroj: Online psychologická poradna Mojra.cz, www.mojra.cz