Workoholismem je ohrožený každý čtvrtý Čech. Závislost na práci z licí lepší zaměstnance nedělá, shodují se odborníci

9. červenec 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Tereza Tancerová
Workoholismem je ohrožený každý čtvrtý Čech. Závislost na práci z licí lepší zaměstnance nedělá, shodují se odborníci

Podle národního institutu SYRI by se potenciálního workoholismu měla obávat čtvrtina tuzemských zaměstnanců. Ačkoli takovéto jedince firmy často považují za pracovité, ve skutečnosti příliš výkonní nebývají. Mají navíc tendenci vyhořet. Závislost na práci se zpravidla rozvíjí v soutěživém firemním prostředí. Škodlivé důsledky pro zaměstnance firmy dnes už ale naštěstí umějí často rozpoznat.

Ačkoli se psychickému zdraví v posledních letech věnuje o něco více pozornosti, závislost na práci je téma, o němž se stále příliš nemluví. Těch, kteří kariéře obětují více, než je zdrávo, přitom dle Národní linky pro odvykání rapidně přibývá. Problém navíc prohlubují dvě skutečnosti – jednak, že se na rozdíl od jiných závislostí nejedná o oficiálně definovanou diagnózu, a zároveň, že vyšší pracovní nasazení ze strany zaměstnanců bývá u zaměstnavatelů často vítané, a tak jej nemusí mít potřebu řešit.

„Člověk, který hodně pracuje, toho hodně udělá, je výkonný, obvykle loajální a může být vnímán až jako nepostradatelný zaměstnanec,“ uvádí Lenka Šilerová z Katedry manažerské psychologie a sociologie FPH VŠE. Pravda je dle ní ale úplně někde jinde. Workoholismus se totiž obvykle nepojí se zvýšenou výkonností, jak si řada lidí myslí. Takto postižení jedinci se naopak typicky zaměřují na „zbytečné“ detaily či precizní vyhotovení úkolu, což jim brání pracovat s nadhledem a efektivitou.

Její slova potvrzuje i adiktolog a odborný garant Národní linky pro odvykání Ladislav Dékány. „Workoholici ve většině případů svoji práci nijak nezbožňují, prostě na ni jen nemohou přestat myslet a odtrhnout se od ní. Ve výsledku na pracovišti daleko častěji vykazují známky obsedantně kompulzivního chování, což má za následek nižší výkonnost a v obecné rovině nespokojenost a zhoršenou úroveň psychické pohody,“ říká s tím, že mezi vášní a nutkavou potřebou pracovat je velmi tenká hranice. Workoholici navíc nebývají ani dobrými týmovými hráči, což je dáno třeba tím, že vytvářejí stresující klima, mají nutkání soutěžit a své kolegy kontrolovat.

Ohroženi jsou lidi se středním a vyšším vzděláním

Podle národního institutu SYRI, který sdružuje vědce Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky, je workoholismem aktuálně ohrožena až čtvrtina Čechů se středoškolským a vysokoškolským vzděláním. Vychází to z průzkumu, který výzkumníci realizovali mezi 82 zeměmi, přičemž oproti zahraničí se situace v tuzemsku nijak nevymyká.

Celý text si můžete přečíst v článku Workoholismem je ohrožený každý čtvrtý Čech. Závislost na práci z licí lepší zaměstnance nedělá, shodují se odborníci na webu Euro.cz.

 

Zdroj: Euro.cz, www.euro.cz