Zveme vás na II. ročník akce „Tradice a řemesla na Valašsku“

5. duben 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Galová
Zveme vás na II. ročník akce „Tradice a řemesla na Valašsku“

Procházka tradičními, ale i současnými řemesly, které neodmyslitelně patří k životu na Valašsku. To je hlavní téma akce pořádané NF Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko a Kulturní centrum Vizovice. Cílem je představit dětem, jak se zde žilo, bydlelo, jaké tradice se dochovaly a na co pomalu zapomínáme. Abychom si uvědomili, jakou roli mělo a má Valašsko v našem regionu, vytvořili organizátoři koncept od již zapomínaných řemesel po současná.

Datum konání: 14. 4. 2024 pro veřejnost a 15. 4. 2024 pro II. stupeň ZŠ (6.–8. třída)
Místo konání: Kulturní centrum Vizovice
Pořádající organizace: Nadační fond Řemeslo pomáhá, MAS Vizovicko a Slušovicko, o.p.s. a Kulturní centrum Vizovice
Vstupné na akci: 80 Kč osoba
Čas konání: od 8–14 hod.

Když se zamyslíte, co všechno spolu souvisí, mohou vznikat hezké a smysluplné věci. Postupně jsme se spojili s dalšími odborníky, řemeslníky a zástupci lidových řemesel. Podařilo se nám postavit základ pro tři sekce. První z nich je „Řemeslná historie na Valašsku“, představí řemesla, jež pomalu vymírají, nemají své nástupce a tvoří naši historii. Mezi ně patří, např. výroba Vizovického pečiva a jeho příběh, barvení kraslic podle starých receptur, stloukání píšťalek z březového proutí a další výrobky z něj, výroba keramiky a samozřejmě kovářské řemeslo. Druhá sekce nabídne tradiční řemeslnou výrobu zaměřenou jako je např. výroba dřevěných hraček, výroba kožených doplňků, obuvi, šicí dílna apod.

Ve třetí zóně na návštěvníky bude čekat mnoho dalších stanovišť. Dozví se spoustu nového, ale především si vše budou moci i vyzkoušet za dohledu zkušených řemeslníků, profesionálů, výrobců z oblasti stavebnictví. Současnost zastupují dovednosti jako práce se dřevem, ale nesmíme zapomenout ani na další stavební materiály.  Pro ty zdatnější budou připravena odborná stanoviště, kde si bude možné postavit dům doslova za pár minut, nebo vybudovat základ schodiště z opravdových cihel, položit střechu jako zruční tesaři a pokrývači, vyzkoušet klempířské řemeslo, ale také práci elektrikáře, topenáře, instalatéra. Na konci trasy si každý za odměnu zatočí kolem štěstí a získá tak za svou práci odměnu. Mezi stanovišti bude také jedno netradiční, a to stanoviště zdravotníků a sociálních pracovnic, kde se dozvíte něco o jejich nenahraditelné práci.

„Podpora řemesel a zachování tradic jsou témata, kterým se dlouhodobě věnujeme, a proto jsme rádi, že můžeme být součástí této akce.  Na druhém ročníku akce jsme se domluvili ihned po uzavření toho prvního. Díky velkému zájmu by byla škoda nepokračovat a nerozvíjet naši myšlenku dále. Věříme, že se to nejen dětem, ale i pedagogům bude líbit. Školám jsme vyhradili celé pondělí a chystáme pro ně i týmovou hru.“ Svěřil se nám Pavel Elšík za MAS Vizovicko a Slušovicko.

Na všech stanovištích bude přítomen odborný personál. Opravdoví mistři v oboru, zástupci učilišť a odborných škol, jak pedagogové, tak studenti, učni, lidoví řemeslníci, ti všichni se o vás budou po celý den starat. Setkáte se s obory jako jsou obuvnictví, oděvnictví, stavebnictví, kovářství, elektro, stolařství, lidové řemeslnictví a o každém z nich se něco nového dozvíte a naučíte.

V neděli 14. dubna je vstup pro veřejnost a v pondělí 15. dubna je nutno přihlásit třídní skupiny předem na daný čas takto: školy spadající pod region MAS Vizovicko a Slušovicko dostanou bližší informace přímo od pracovníků MAS. Školy mimo tento region se mohou také hlásit na info@remeslopomaha.cz, nebo přes odpovědní formulář www.remeslopomaha.cz.

„Není nad to, když si každý může zkusit věci, ke kterým se ve škole nedostane. Na našich projektových dnech během roku vedeme žáky k tomu, aby neváhali vyzkoušet vše, co se jim nabízí. Jedině tak zjistí, co řemeslo obnáší, jedině tak budou moci být hrdi na to, že dokázali něco nového, užitečného a pro budoucnost nepostradatelného. Naše akce chápeme jako přípravu na duální vyučování, které nyní společností rezonuje stále častěji.“ Sdělila nám Petra Benešová, ředitelka NF Řemeslo pomáhá.

Kontakt: Petra Benešová, tel. 732784854, info@remeslopomaha.cz